Irak askerlerine tecavüz suçlaması

Irak askerlerine tecavüz suçlaması
3 Irak polisinin bir Sünni kadına tecavüz ettiği suçlamalarının ardından, 4 Irak askeri hakkında da suçlamada bulunuldu.Abone ol

Irak'ta hafta başında 3 Irak polisinin bir Sünni kadına tecavüz ettiği suçlamalarının ardından, 4 Irak askeri hakkında da 50 yaşındaki bir Sünni Türkmen kadına tecavüz ettiği, kadının iki kızına tecavüze yeltendiği suçlamasında bulunuldu.

Tecavüzle suçlanan bir teğmen ile 3 askerin ilk önce suçlamaları reddettiği, ancak kadınla yüzleştirilmelerinin ardından suçlarını kabul ettikleri haber veriliyor.

Kuze pizza çeşitleri ydeki Telafer kentinin fiili belediye başkanlığını yürüten Tuğgeneral Nicm Abdullah, olayın kentte yaklaşık 10 gün önce, askerlerin direnişçileri ve silah araması sırasında meydana geldiğini bildirdi.

Abdullah, olay bölgesindeki bir başka askerin yanlış giden bir şeyler olduğundan şüphelenerek eve girdiğini ve diğer askerleri silah zoruyla durdurduğunu anlattı.

Tuğgeneral Abdullah, adli yetkililere teslim edildiğini belirttiği zanlıların mezheplerini açıklamadı, sadece güneydeki Şii bölgesinden geldiklerini söyledi.

Telafer'deki aşiret liderlerinden Şeyh Muhammed Halil Hanaş da olayın 8 Şubat'ta olduğunu ve tecavüze uğrayan kadının kendisine, subayın fiilen tecavüzde bulunmadığını, bu sırada cep telefonunun kamerasıyla saldırının görüntüsünü çektiğini anlattığını kaydetti.

Pazartesi günü de 20 yaşındaki bir Sünni kadın, Bağdat'ın batısındaki evinin aranarak gözaltına alınmasından sonra 3 Irak polisi tarafından tecavüze uğradığını açıklamıştı.

Polis garnizonunda tecavüze uğradığı suçlamasında bulunan kadın, Amerikan askerleri tarafından kurtarıldığını söylemişti.

Nuri El Maliki'nin Başbakanlığındaki Şii ağırlıklı hükümet ise bir günden kısa süren soruşturma sonrası, suçlanan polisleri aklamış ve Sünni eylemcileri, Bağdat'ta geniş çaplı güvenlik operasyonu sürerken güvenlik güçlerine desteği engellemek için iftirada bulunmakla suçlamıştı.

Ancak genç kadının suçlamaları ve polislerin hızla aklanması siyasi krize yol açmış ve Sünni siyasetçiler, Şii ağırlık hükümeti olayı örtbas etmekle itham
etmişti. Gelişmeler üzerine de Amerikalı yetkililer kendi soruşturmalarını başlatmıştı..Kategori : DÜNYA