En çok izlenmenin sırrı

En çok izlenmenin sırrı
Reytingde zirve yapan ana haber bültenlerinin sırrı ne? En çok hangi haberler prim yapıyor? İşte rapor;Abone ol

Ana haber bültenleri arasındaki reyting savaşı, Kanal 7’nin son günlerdeki atağıyla tırmanışa geçti. 1-17 Şubat tarihleri arasında, en çok izlenen beş ana haber bültenini mercek altına alan Medya Takip Merkezi, bültenlerin en çok ne tür haberlere yer verdiğini, benzerlik ve farklılıklarını inceledi. İşte araştırmanın çarpıcı sonuçları…

-En çok izlenen bu beş ana haber bülteninde toplam sürenin % 87’sini yurt haberleri, % 13’ünü ise dış haberler oluşturuyor.

-Dış habere en çok ‘Kanal D Ana Haber’ yer verirken, onu ikinci sırada ‘ATV Ana Haber’ izledi. Y kişisel bakım ürünleri urt haberlerinin en çok yer bulduğu bültenler ise sırasıyla, Star ve Show TV’nin Ana Haber’leri oldu.

-Reyting rekortmeni beş ana haber bülteninin de en çok yer verdiği haberler, yaşama dair... Ana haber bültenlerinde en çok kaza, cinayet, hırsızlık, gasp, kapkaç, kavga, eylem, gösteri, kaçakçılık, şiddet, töre ve yangın haberleri izlendi. Yaşam haberlerine en uzun süreyi ayıran bülten ise ‘Star Ana haber’ oldu, onu ‘Kanal 7 Haber Saati’ ikinci sırada takip etti.

REYTİNG GETİREN 3 KONU

-AGB verilerine göre izlenme oranları artış gösteren Kanal 7 ve Kanal D’nin, en çok yer verdiği ilk beş konu aynı…

Her iki ana haber bülteninin de en çok yer verdiği üç konu, sıralama dahi değişmeden yaşam, siyaset, savaş/terör haberleri oldu. Dördüncü ve beşinci sıralarda sadece sıralama farkı oluşurken, konu başlıkları ise yine aynı kaldı.

MAGAZİN LİDERİ SHOW

Aynı araştırma sonuçlarına göre, magazin haberlerine en çok yer veren kanal, Show TV oldu. Onu ikinci sırada Star ve üçüncü sırada ATV izliyor. Show Ana Haber’de yaşam ve magazin haberlerine ayrılan zaman, % 71 oranlarına ulaşırken; onu ikinci sırada takip eden Star Ana Haber’de bu oran, % 64 olarak gerçekleşti.

İşte araştırmadan bazı çarpıcı ayrıntılar:

• Çevre ve iklim durumuyla ilgili haberlere en çok yer veren bültenler, Kanal 7’nin Haber Saati ve Mehmet Ali Birand yönetimindeki Kanal D Ana Haber oldu.

• Star Ana Haber, sağlık haberlerine en çok yer veren bülten oldu.

• Show TV, savaş ve terör ile ilgili haberlere en az süre ayıran bülten oldu.

• Star Ana Haber, ekonomi haberlerine en az yer veren bülten oldu.

• İzlenme oranlarında pek çok bülteni geride bırakarak ilk sıralara yerleşen Kanal 7’nin Haber Saati ve Kanal D Ana Haber’in ilk beş listesine magazin haberleri girmedi.

• Kültür-sanat haberlerine en çok yer veren bültenler, sırasıyla ATV Ana Haber ve Show Ana Haber oldular.

• Spor haberlerine en çok yer veren bültenler, sırasıyla Star Ana Haber ve Kanal D Ana Haber oldular. //Kategori : GÜNCEL