ABD elektronik savaş başlatıyor

ABD elektronik savaş başlatıyor
Irak'ta istediği başarıyı bir türlü elde edemeyen ABD, direnişçilere karşı elektronik savaş başlatıyor.Abone ol

Amerikan kuvvetleri, Irak genelinde tüm iletişimi karıştırmadan, direnişçilerin cep telefonu ve diğer yollardan haberleşmesini engellemek için "cerrahi" olarak tanımladığı bir elektronik savaş yürütmeyi planlıyor.

Amerikan kara kuvvetlerinin Irak'taki elektronik savaştan sorumlu komutanı Albay Laurie Buckhout, düzenlediği basın topla deniz kumu ntısında, "düşmanın iletişim ve eşgüdüm için şimdiye dek radyo frekanslarından faydalanmasının kendilerinde pek endişe uyandırmadığını" belirtirken, "Ancak şimdi her şey değişti" dedi.

DÜŞMAN RADYO FREKANSINI RAHAT KULLANIYOR

Hava kuvvetleri ve deniz piyadelerinin tersine Amerikan kara kuvvetlerinin yaklaşık 30 yıldan bu yana elektronik savaşla yeterince ilgilenmediğini belirten Buckhout, radyo frekanslarının görünmez ve düşman tarafından kolayca yararlanılabilir olduğunu, ancak kontrolü sağlamak için bu alanda bir üstünlük kurmak gerektiğini söyledi.

SALDIRILAR SON DERECE PLANLI

New York Times gazetesinin de bu konuyla ilgili haberine göre, son haftalarda Amerikan helikopterlerinin düşürüldüğü ve ele geçen belgelerin Iraklı direnişçilerin üzerlerinde ele geçen belgelerin, bazı saldırıların son derece dikkatli bir stratejiyle hazırlandığını gösteriyor.

Yeni elektronik savaş planında ülke genelindeki iletişim olanaklarını bozmak istemeyen ve bu amaçla gelişmiş yöntemler kullanmayı amaçlayan Amerikan kara kuvvetlerinin Irak'taki elektronik savaş komutanı Albay Buckhout, "Günümüzdeki elektronik savaşta kullanılan cihazlar çok daha cerrahi. Düşmanın nerede bulunduğu tespit etmemizi ve radyo frekansları tayfının tamamının kesintiye uğramadan devam etmesini sağlayacak olanakları çok daha iyileştirdik" diye konuştu.Kategori : DÜNYA