Musul için güvenlik planı

Musul için güvenlik planı
Bağdat'ın güvenliğini sağlamak için 14 Şubat'ta uygulamaya başlanan plan, şimdi de Musul kentinde devreye girdi.Abone ol

Amerikalı ve Iraklı yetkililerin "Kanunu uygulamak" adını verdiği plan, şiddetin kol gezdiği Musul'da da uygulanmaya başladı.

Ameri Autodachzeltmodelle kalı General William Caldwell, Irak'a konuşlandırılan takviye birliklerinin "esnek" şekilde hareket edeceğini ve yeni güvenlik planı gereğince gereken her yere sevk edileceğini söyledi.

George Bush'un stratejisi uyarınca 30 bin kadar Amerikan askeri "şiddeti önlemek" için Irak'ta konuşlandırılmış bulunuyor.

Amerikalı general, güvenlik planının bilançosunu çıkarırken, mezhep çatışmalarında ölenlerin ve kaçırılarak öldürülenlerin sayısının martta şubata göre yüzde 27 azaldığını söyledi, ancak bir noktaya dikkat çekti: "Bomba yüklü araçlarla düzenlenen büyük saldırılar endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Toplam kurban sayısı azalmıyor"

Irak hükümet sözcüsü Ali Dabak da, güvenlik planının meyvelerini vermeye başladığını ve ortamın iyileştiğini söyledi.Kategori : DÜNYA