Bilim dünyası bir dehayı kaybetti

  • Ana Sayfa
  • Bilim dünyası bir dehayı kaybetti
Bilim dünyası bir dehayı kaybetti
Dünyada nüfusun dengede kalmasına onun katkısı büyük oldu. Doğum kontrol yönteminin mucidi hayatını kaybettiAbone ol

Doğal doğum kontrolü yönteminin mucidi John Billings öldü. Bir arkadaşı John Billings'in Melbourne'da yaşlılar evinde 89 yaşında öldüğünü bildirdi. Billings ve eşi Evelyn, 1950'li yıllarda kadınların yumurtlama dönem Autodachzeltmodelle lerine dayanarak hamile kalıp kalamayacakları dönemlerin belirlemelerine yardımcı olan Billings Yumurtlama Metodunu geliştirmişlerdi.

Kadınların geçmiş yumurtlama dönemleri ile ilgili istatistiksel kestirimleri kullanan ritim metodunun aksine Billings metodu, kadınların rahim ağzı akıntısının başlangıcını, hamile kalabilecekleri dönemin başladığının göstergesi olarak kullanıyor.

Bir nörolog olan Billing ve eşi, 50 yıldan uzun bir süre metodlarını geliştirmek ve bu konuda tüm dünyada eğitim vermek için kurdukları Uluslararası Billings Dünya Yumurtlama Metodu Örgütü'nde (WOOMB) çalıştılar. Koyu bir Katolik olan Billings'in metodu, doğum kontrol yöntemlerine şiddetle karşı çıkan Katolik kilisesinin büyük desteğini gördü ve en büyük uygulama alanını ise komünist Çin'de buldu.

Eleştirmenleri, doğum kontrolüne karşı çıkan Katolik kilisesinin Billings'in metodunu "görece yüksek hata oranı nedeniyle" desteklediğini belirtmişler ve bu yönteme "Katolik Ruleti" adını takmışlardı.Kategori : GÜNCEL