Okşama senaryoları kızdırdı

Okşama senaryoları kızdırdı
Başbakan'ın yanağını okşayan Mehmet Barlas, işi bu kez kulak çekmeye taşıdı. Bakın kimin kulağına göz koydu.Abone ol

üzerindeki beyin fırtınası, ilgi çekici durumların sergilenmesine vesile oluyor. Mehmet Barlas'a son eleştiri Vatan'ın Başyazarı Güngör Mengi'den geldi. Barlas'ı kızdıran şu ifadeler oldu;

"Yöneticilerle aranıza, denetim görevinizde zaaf yaratmayacak bir mesafeyi mutlaka koymalısınız. Mesleğin emniyet mesafesidir bu... "

Genç gazetecilere yönelik bu tavsiyeye Mehmet Barlas da "altın öğütler" sıralayarak cev mide baypası ap verdi. Güngör Mengi'ye "bu altın öğütleri Vatan'ın sahip ve yönetici kadrosuna vermesini" önerip şunları yazdı;

İŞTE ALTIN ÖĞÜTLER
- Genç meslektaşlar... Hem genel yayın yönetmeni, hem de banka yönetim kurulu üyesi olunmaz. Aynı bankanın yönetim kurulu üyelerinden bazıları hapse girer ve malvarlıklarına el koyulurken, bazıları bir şey olmamış gibi aklanmışlarsa, genç gazeteciler, bu tablodaki yanlışlığı da sorgular.

- Genç meslektaşlar... Bir askeri müdahaleyi fırsat bilip, bir gazetede siyasi kumpaslara girmek ve başbakan, bakan atamak gibi yanılgılara düşülmez.

- Medyanın gücünü kullanarak kamu pastasından pay almak için, kartel kurulmaz. Rakip gazetelerle anlaşıp Ankara'dan gelen emirlere uyarak ortak manşetlerle çıkılmaz. İktidar sahipleri onları istemiyor diye yazarlar susturulmaz.

- Derin devlet içindeki örgütlenmelerin üretimi olan "Andıçlar" a uyulup, kendi yazarların teşhir edilip, hedef gösterilmez.

- Ankara'daki parasal işlerini halletmek için, dönemin başbakanının eşi Rahşan Ecevit "Türkiye' nin en şık kadını" ilan edilmez.

KİMİN KULAĞINI ÇEKMELİ?

"Siz benim yerimde olsaydınız kimlerin yanağını okşar, kimlerin kulağını çekerdiniz?" diye soran Mehmet Barlas, bakın kimin kulağını çekermiş;

"Mesela bütün meslek hayatlarını Türkiye-ABD ve Türkiye-AB ilişkilerinin gelişmesine adamış, bu ilişkileri kurumsallaştıracak anlaşmaları hazırlayıp imzalar atmış asker ve sivil bürokratların, emekli olduktan veya siyasete girdikten sonra ulusalcılığa oynadıklarını görünce, onların yanaklarını mı okşarsınız, yoksa kulaklarını mı çekersiniz?"//Kategori : MEDYA