Dink cinayetinde MİT iddiası

Dink cinayetinde MİT iddiası
Dink suikasti soruşturması derinleştikçe ilişkiler ağı iyice karıştı. Tuncel'in arkadaşı Uzundal'dan şok iddialar geldi.Abone ol

Gazeteci Hrant Dink suikastı soruşturmasında, gözaltına alınanların sayısı arttıkça cinayetle ilgili iddialara yenileri ekleniyor. Son olarak, cinayetin azmettiricisi olmakla suçlanan Erhan Tuncel'in, Trabzon'da bir MİT mensubuyla da ilişkide olduğu iddia edildi.

Polis muhbiri ve cinayetin azmettiricisi olduğu iddia edilen Erhan Tuncel'in hem okul, hem ev arkadaşı olan Tuncay Uzundal, Tuncel'in bir MİT mensubuyla görüştüğünü ileri sürdü.

Uzundal'ın polise verdiği ifade, Dink cinayetini önceden bilenler arasında olduğunu gösteriyor.

Uz prefabrik ev fiyatları undal, Erhan Tuncel'in Emniyet'le olan ilişkisini biliyordu. Üstelik Erhan Tuncel'in polis ve jandarmayla irtibatının yanısıra MİT'ten de en azından bir kişiyle ilişkisi olduğunu öne sürdü.

Uzundal polise verdiği ifadede şu sözleri kullandı:

"Bir gün Erhan Tuncel'in, Elazığ'dan Mehmet isimli bir misafi geldi. Birkaç gün bizde kaldı. Mehmet, Elazığ'da bir MİT mensubuyla görüştüğünü ve MİT'e girmek istediğini söyledi. Erhan Tuncel de bana, Trabzon'da MİT mensubu İ.K.'nın bu konuda yardımcı olacağını söyledi. Sonraki günlerde MİT mensubu İ.K. ile görüştüklerini biliyorum"

Uzundal'ın sözünü ettiği MİT mensubunun ismi tutuklulardan Yasin Hayal'in ifadesinde de geçiyor. Hayal, Erhan Tuncel'in, kendisini de sözü edilen MİT mensubuyla tanıştırdığını anlattı.

Erhan Tuncel İstanbul'daki cinayetten bir gün sonra Trabzon Emniyeti'ne götürülmüş , sonra serbest bırakılmıştı.

Ev arkadaşı Tuncay Uzundal polis ifadesinde, dikkat çekici bir iddia ortaya atarak, "Erhan Tuncel'e Trabzon Emniyeti'nde, gözaltına alınanların ifadeleri okutturuldu" diyor.

BBP Merkez Karar Yönetim Kurulu yedek üyesi Halis Egemen de aynı operasyonda gözaltına alınanlar arasındaydı. Egemen sorgusundan sonra serbest bırakıldı.

Egemen ifadesinde, babasının ricası üzerine Yasin Hayal'i cezaevi çıkışında karşıladığını ve nasihat ettiğini söyledi ve Hayal'in avukat masraflarını karşıladığı yönündeki iddiaları yalanladı.

Yine Trabzon'da gözaltına alınan Ersin Öztürk, Erhan Tuncel'in okul arkadaşı. Tuncel'le ilişkisinin BBP'nin gençlik örgütü Alperen Ocakları'nda da devam ettiğini söylüyor.

"Tuncel iki Çeçen ile görüştü"

Öztürk ifadesinde Tuncel'in iki Çeçen ile görüştüğünü, Çeçenlerin para istediğini söyledi. Fakat Çeçenlerin kendilerinden niçin para istediklerine açıklık getirmedi.

Hrant Dink'in avukatlarının, savcılığa yaptıkları başvuru dikkate alındığında bu bilgi önem kazanıyor. Dink'in avukatları, cinayette ismi geçenlerin Azerbaycan bağlantılarının araştırılmasını istemişti.

Emrullah Erdinç-CNN TürkKategori : GÜNCEL