Bir astronot delirirse ne yapılır?

Bir astronot delirirse ne yapılır?
Uzayda bir astronotun akli dengesini yitirmesi, çevresi için tehlike arz etmeye başlaması durumunda ne yapılır?Abone ol

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), uzayda bir astronotun akli dengesini yitirmesi, çevresi ve ekip arkadaşları için tehlike arz etmeye başlaması durumunda başvurulacak bir yönerge yayınladı.

Yeni yönergenin, Lisa Marie Nowak isimli Prefabrik ev astronotun kısa süre önce sevdiği astronot uğruna 12 saat yol aldıktan sonra rakibesini havaalanında sıkıştırıp tartaklaması ve cinayete teşebbüsten tutuklanması üzerine yayınlanması dikkati çekti.

NASA’nın yeni yazılı talimatnamesine göre, intihar veya akli dengesini yitirme eğilimi gösteren astronotu, ekip arkadaşlarının el ve ayak bileklerinden koli bandıyla bağlamaları, elastiki bir kabloyla zaptetmeleri ve eğer gerekirse sakinleştirici şırınga etmeleri isteniyor.

“Hastayla onu zaptederken konuşun” talimatı verilen yönergede, “Psikolojik rahatsızlık çeken astronota neden onu bağladığınızı ve zaptettiğinizi anlatın, güvende olması için bunları yaptığınızı söyleyin” deniyor.

Yönergede, bundan sonrası için özel bir talimat bulunmazken, NASA Sözcüsü James Hartsfield, yerdeki bir hekimin uzaydaki uçuş ekibinin komutanıyla bundan sonra ne yapılacağına karar vereceğini belirtiyor.

Hartsfield, NASA’nın böyle bir durum karşısında silah kullanılmasının gerekli olduğunu düşünmediğini belirterek, Uluslararası Uzay istasyonu’nda silaha gerek bulunmadığını kaydediyor.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ