Halkbank için ikinci dava

Halkbank için ikinci dava
Ankara Ticaret Odası, hissedarı olduğu Halkbank’ın özelleştirilmesine karşı ikinci kez dava açtı.Abone ol

Ankara Ticaret Odası’ndan (ATO) yapılan yazılı açıklamaya göre, Danıştay 13. Dairesi’nde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı aleyhine açılan davada, idarenin özelleştirme işlemi ile ilgili 2007/8 sayılı tebliğinin yürürlüğünün durdurulması ve iptali istendi.

Dava dilekçesinde, Halkbank’ın, Prefabrik ev fiyatları “kalıcı bir ekonomik kalkınma, sosyal denge ve toplumsal barışın korunması için uygun koşullarla esnaf-sanatkar ve küçük meslek sahibine kredi verilmesi amacıyla” kurulduğu hatırlatılarak, bankanın kuruluş amacı gözetilmeden alınan özelleştirme kararının hukuka aykırı olduğu ve telafisi imkansız zararlara yol açacağı kaydedildi.

Bankanın kamu yararına faaliyet gösteren bir kurum olması özelliğinin, alınan özelleştirme kararıyla ortadan kaldırıldığı bildirilen dilekçede, “Halkbank’ın özelleştirilmesinde kamu yararı olmadığı gibi, ekonomik kalkınmaya yönelik bir yarar sağlanamayacağı, aksine sosyal dengeleri bozucu ve toplumsal barışı ortadan kaldıran gelişmelere yol açacağı” kaydedildi.

Dava dilekçesinde, ATO üyelerinin de Halkbank’ın müşterisi olduğu vurgulanarak, özelleştirme sonrasında kredi ilişkilerinin ne şekilde süreceği ya da tasfiye edileceğinin belli olmadığına dikkat çekildi.

ATO Başkanı Sinan Aygün de oda üyelerinin ve ülke ekonomisinin özelleştirme işleminden olumsuz etkileneceğini belirterek, hissedarı olarak odanın, Halk Bankasının müşterileri olan ATO üyelerinin ve ülke ekonomisinin çıkarlarını korumak için bu davayı açtıklarını bildirdi.Kategori : EKONOMİ