Meclisten Zorluya veto

Meclisten Zorluya veto
TBMM Başkanlık Divanı, TBMM üstün hizmet ödülü için Manisa'dan gösterilen üç aday arasında bulunan Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu'nun ismini listeden çıkardı.Abone ol

Manisa Milletvekili olan ve Manisa'daki yerel bir televizyon kanalının canlı yayınına telefonla bağlanan TBMM Başkanı Bülent Arınç, "Ödül verilecekler arasındaki Elginkan Vakfı ve Halil Yurtseven çeşitli hayır hizmetlerinde bulundu. Vestel ise ticari amaçlı yatırımlar yapmış. Bu belirlenen kriterlere uymadığı için Sayın Zorlu listeye dahil edilmedi. Ancak yaptığı hizmetler takdire layıktır" dedi.

Manisa İl Genel Meclisi bir süre önce TBMM'den gelen istek ü seo firması zerine üstün hizmet ödülü verilecek üç isim belirledi. Kente hizmeti geçmiş 26 isim arasında yapılan seçim sonrası Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Hayırsever işadamı Halil Yurtseven ve Elginkan Vakfı üstün hizmet ödülü alacak kişi ve kurumlar olarak seçildi. İl Genel Meclisi'nde kurulan komisyonun kararı tartışma yarattı. Komisyon Başkanı Zülfükar Gürcan'ın, 26 isim arasında yer alan Manisa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Başkan Vekili Bülent Koşmaz için yerel gazetelere yaptığı "Hakkındaki iddialar nedeniyle ödülü almaya layık değildi" açıklamaları tepki çekti.

TBMM Başkanlık Divanı'nın dün yaptığı açıklamada üstün hizmet ödülü verilecekler arasında Manisa'dan Ahmet Nazif Zorlu'nun bulunmaması dikkat çekti. Divanın açıklaması Manisa'da şaşkınlık yarattı. TBMM Başkanı Bülent Arınç, dün akşam Manisa'daki Kanal E Televizyonu'nun yayınına canlı telefon bağlantısıyla katılarak konuyla ilgili açıklama yaptı. Ahmet Nazif Zorlu'nun Meclis'in belirlediği kriterlere uymadığını söyleyen Arınç "Vestel Şirketler Grubu, Manisa'da özellikle istidam alanında önemli hizmetlere imza atmıştır. Sayın Ahmet Nazif Zorlu, gerek kurduğu fabrikalar gerekse Manisaspor'a sağladığı sponsorluk desteğiyle büyük takdir görmüştür. Bu hizmetler ticari anlamda çok ciddi hizmetlerdir. Ancak meclisimizin belirlediği ödül kriterlerine sayın Zorlu uymadığı için listeden çıkarılmıştır. Hiçbir ticari kaygı düşünülmeden yapılan hayır hizmetleri dikkate alındığı için bu karar verilmiştir. Eğer bu ödül en çok üretim ihracat yapan, üretime katkı sağlayan kuruluşlara verilmiş olsaydı Türkiye genelinde ilk 500'e giren şirketlere verilirdi. Burada kriterler farklı, yoksa listede belirlenen tüm isimler takdire layıktır" dedi.

TBMM'nin Üstün Hizmet Ödülleri'nin 5 Nisan'da TBMM'de verileceği, Manisa'dan, eğitime katkılarıyla tanınan hayırsever işadamı Halil Yurtseven ve Elginkan Vakfı yöneticilerinin bu ödülleri alacağı belirtildi.Kategori : POLİTİKA