Sigara hakkında merak edilenler

Sigara hakkında merak edilenler
Sigaranın zararları içe çekilen ilk dumanda başlıyor. Hatta dumanı içimize çekmesek bile sigara sağlığa zarar veriyor.Abone ol

Sağlık Bakanlığı,sigaraya karşı yürütülen mücadele çerçevesinde,tütün bağımlılığından kurtulmak isteyenlere rehber niteliğinde ''Sigara veya Sağlık Konusunda En Sık Sorulan 50 Soru ve Cevap'' broşürü hazırladı.

İl sağlık müdürlükleri aracılığıyla vatandaşlara ulaştırılacak broşürde,sigara konusunda merak edilenlerden bazıları ve yanıtları şöyle:
-Az sayıda sigara içmek zararsız olabilir mi?
-Hayır.İçilen her sigaranın insan sağlığına zararı vardır.

SİGARA İÇİLDİĞİNDE ZARARI BAŞLIYOR

-Sigaranın sağlığa zararı kadar süre sonra ortaya çıkar?
-Sigaranın sağlığa zararı içildiği anda başlar.Dumanın içindeki zararlı maddeler saniyeler içinde kalp,beyin,kan damarları,böbrekler,mesane gibi pek çok organa ulaşır ve zarar verir.
-Sigara dumanı içindeki hangi maddeler hastalık yapar?
-Dumanda bulunan katranın içinde 4 bin dolayında kimyasal madde vardır. Bu maddeler arasında yer alan asit,alkol aldehit,keton,siyanür ve karbon monoksit gibi maddeler doğrudan zehir etkisi göstererek organlarda tahribat yapar.Kalp hastalıkları,akciğer,gırtlak,mesane,yemek borusu ve rahim kanserleri ile bronşit,amfizem gibi pek çok hastalığın sigaraya bağlı olarak meydana geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
-Sigaranın bütün zararları kalıcı ve sürekli midir?
-Hayır.Eğer iş işten ge türkiye'de diş implantları çmeden sigara bırakılırsa vücut kendini yenileme
fırsatı bulabilir.Sigarayı bırakanlarda özellikle kalp hastalığı ve kanser riskinde azalma olurken,bir yıl geçince kalp krizi riski yarıya iner.On yıl sonra ise kalp hastalığı ve kanser riski sigara içmemiş bir kişi ile eşit düzeye yaklaşır.

FİLTRELİ SİGARADA KANSER RİSKİ

-Filtreler koruyucu mudur?
-Filtreli sigara içenlerde kanser riski filtresiz sigara içenlere göre biraz daha azdır.Ancak hangi tür filtre kullanılırsa kullanılsın kanser olma riski hiçbir zaman ortadan kalkmamaktadır.
-Katran ve nikotin miktarı az olan sigaraların da zararı var mıdır?
-Bu sigaralardan içenlerde de risk çok yüksektir.Ayrıca tiryakiler nikotin ve katranı az olan sigarayı daha fazla sayıda içmektedirler.
-Mentollü sigaraların riski nasıldır?
-Mentollü sigaraların riski diğerlerinden farklı değildir.Mentollü sigaralar da sağlık için aynı derecede zararlıdır.
-Sigara içen bir kişi dumanı içine çekmezse yine de tehlikesi olur mu?
-Olur.Sigara dumanı içeriye çekilmese bile temas ettiği dudak,dil,ağız içi, yemek borusu,gırtlak gibi yerlerde tahribata yol açar.Ayrıca duman içeriye
çekilmese bile bir miktar duman akciğerlere gider.

SİGARA DUMANI ASİT ÖZELLİĞİNDE

-Sigara içenler neden öksürür?
-Sigara dumanı asit özelliktedir.Asit ve duman içindeki başka tahriş edici
maddeler öksürüğe yol açar.Soluk borularının içinde yabancı maddelerin nefes yollarına kaçmaması için ince tüycükler vardır.Sigara dumanı bu tüycüklerin hareketini bozar.Böylece yabancı maddelerin nefes yollarına girmesi mümkün olur.Gece sigara içilmediği zaman tüycüklerin hareketi biraz düzelir ve gündüz nefes borularına girmiş olan yabancı maddelerin dışarı atılması amacıyla tüycükler çalışmaya başlar.Böylece öksürük olur.

DOĞUM KONTROL HAPI VE SİGARA

-Doğum kontrol haplarıyla sigaranın etkileşimi olur mu?
-Doğum kontrol hapları bazı kalp hastalıklarının riskini arttırabilmektedir.
Doğum kontrol hapı kullanan bir kadın aynı zamanda sigara da içiyorsa kalp
hastalığı riski daha fazla artmaktadır.
-Bir süredir sigara içiyor olsam sonra bırakabilir miyim?
-Sigaraya bağımlılık meydana geldikten sonra bırakmak daha zordur. Başlangıçta devamlı yapılan bir alışkanlık şeklinde olan sigara içme davranışı, bir süre sonra nikotin bağımlılığına dönüşür.Bu dönemde sigarayı bırakmak daha zor olmakla birlikte yine de bırakılabilir.
-Sigarayı bırakanlarda yoksunluk belirtileri görülür mü?
-Tiryakiler sigarayı bırakınca terleme,kalp hızının değişmesi,hazımsızlık,uyku bozukluğu, sinirlilik hali gibi belirtiler gösterir.Bu belirtiler bir hafta içinde azalır,ancak tamamen kaybolması birkaç hafta alabilir.
-Sigara alışkanlığı nasıl edinilir?
-İlk kez sigara içenlerde genellikle bulantı,baş dönmesi gibi belirtiler olur. Ancak bir süre sonra sigaranın insanı rahatlattığı,uyarıcı ve zevk verici olduğu fark edilir.Bu nedenle sigarayı bir kez denemiş olanlar bunu tekrarlama isteği gösterir.Bu dönemde alışkanlık ve giderek de bağımlılık gelişir.

SİGARAYI BIRAKMAK MÜMKÜN MÜ?

-Sigarayı bırakmak mümkün müdür?
-Elbette.Sigarayı bırakma konusunda kararlı olmak önemlidir.
-Sigarayı bırakma konusunda nasıl başarılı olunabilir?
-Sigara içenlerin önemli bir bölümü sigarayı bırakma konusunda ufak bir
teşvik ve destek bekler.Ancak en önemli konu sigara içen kişinin bırakma
konusunda istekli ve kararlı olmasıdır.
-Sigarayı bıraktıktan sonra arada bir sigara içebilir miyim?
-Kesinlikle hayır.Sigarayı bıraktıktan yıllar sonra dahi olsa bir tek sigara içilmesi halinde kolaylıkla tiryakiliğe dönülebilmektedir.

BİR ANDA HERKES SİGARAYI BIRAKSA...

-Bir anda bütün insanlar sigara içmez hale gelse,bu durum ülke ekonomisi
bakımından sorun yaratır mı?
-Kesinlikle hayır.Çünkü bir ülkenin tütünden sağladığı gelire göre,tütünün neden olduğu sağlık sorunlarının yol açtığı maddi kayıplar çok daha fazladır.
-Pasif sigara içimi zararlı mıdır?
-Evet.Araştırmalar,pasif olarak sigara dumanına maruz kalan kişilerde de
kalp hastalığı,inme ve kanser riskinin arttığını göstermektedir.
-Zararsız sigara var mıdır?
-Hayır.Sigaranın hiçbir türü zararsız değildir ve insan sağlığına zarar verdiği halde satışına ve reklamına izin verilen yegane ticari mal sigaradır.Kategori : SAĞLIK