Memurun alım gücü geriledi

Memurun alım gücü geriledi
Son bir yılda memurların alım gücünde gerileme yaşandığı, bunun en çok sebze-meyve fiyatları karşısında hissedildiAbone ol

KESK Araştırma Merkezi (KESK-AR) tarafından yapılan ''Yıllık Alım Gücü Karşılaştırması'' araştırmasında, kamu çalışanlarının alım gücünün geçen yılın Şubat ayına göre önemli ölçüde azaldığı savunuldu.

''Türkiye İstatistik Kurumu'nun TÜ seo hizmeti FE madde fiyatları'' üzerinden yapıldığı bildirilen araştırmada, geçen yılın Şubat ayından bu yana kiraların yüzde 21,6 oranında arttığı, buna karşın kamu emekçilerinin ücretlerindeki artışın yüzde 11'de kaldığı öne sürüldü.

Ortalama ücretli bir kamu çalışanının Şubat 2006'da maaşının yüzde 36'sını kiraya verirken, bu oranın bir yılda yüzde 40'a yükseldiği (büyükşehirlerde bu oran daha da yükseliyor) ifade edilen araştırmada, ''Kiradan geriye kalan gelir ile kamu emekçisinin 2006 Şubat ayına göre alım gücü 238 ekmek (200 gramajlı), 5 kilogram pirinç, 39 kilogram bulgur, 29 kilogram tavuk, 44 kilogram beyaz peynir azaldı. Buna karşın kamu çalışanları geçen yıla göre dana etinden 230 gram fazla alabiliyor'' görüşüne yer verildi.

Son bir yılda 38 meyve ve sebzeden 26'sında, kamu çalışanlarının alım gücü kaybına uğradığı öne sürülen araştırmada, kamu çalışanlarının kira hariç gelirleri ile bir yıl öncekine göre 246 kilogram domates, 189 kilogram elma, 81 kilogram armut, 10 kilogram patates, 75 kilogram salatalık, 124 kilogram mandalina daha az alabildiği ifade edildi.Kategori : GÜNCEL