Kadınlar neden daha uzun yaşar?

  • Ana Sayfa
  • Kadınlar neden daha uzun yaşar?
Kadınlar neden daha uzun yaşar?
Dünya genelinde kadınlar erkeklere göre daha uzun yaşıyor. İşte bilim adamlarının ulaştığı ömür uzatan faktörler...Abone ol

Dünya genelinde kadınlar erkeklere göre daha uzun yaşıyor. ABD’de bu rakam kadınlar için 80.4, erkekler için ise 75... Çoğu zaman erkeklerin daha “dikkatsiz” yaşamasının ve hormonal özelliklerinin sorumlu tutulduğu ortalama ömür farkı üzerine bir makale kal seo hizmeti eme alan Harvard Tıp Okulu uzmanı Harvey B. Simon, çok farklı faktörlerin ön plana çıkabildiğini kaydetti. İşte ömür farkını kadınlar lehine 10 yıla kadar çıkarabilen unsurlar..

Hormonlar: Erkekler, kadınlara oranla daha fazla testosterona sahip. Kadınlarda ise östrojen daha çok. Testosteron, kolesterolü önleyen metabolizmayı bozarken, östrojen bunun tam tersi bir etki yapıyor

Kandaki yağlar: Kadınlarda iyi kolesterol daha yüksek. Erkeklerde ise karın bölgesi yağları daha fazla. Bu da kalp krizine davetiye çıkarıyor.

İşteki stres: Erkekler işte daha fazla stres altına giriyor. Bu da kalp hastalıklarını tetikleyebiliyor.

Riskli yaşam: Erkekler kavga ve diğer şiddet olayları gibi riskli davranışları daha çok sergiliyor.

Sigara: Erkekler daha fazla sigara içiyor.

Bağımlılık: Erkeklerde alkol ve diğer madde bağımlılıkları daha fazla görülüyor.

Beslenme: Erkekler kötü ve özensiz besleniyor

Egzersiz: Kadınlar bir taraftan çalışıp, diğer taraftan da ev ve çocuk bakımıyla uğraşırken erkeklerden daha hareketli bir yaşam sergiliyor ve bu da egzersiz yerine geçiyor.

Kaynak: VatanKategori : GÜNCEL