Bağırsaktan vajina yapılıyor

Bağırsaktan vajina yapılıyor
Doğuştan üreme organlarında sorun olan kız çocuklarına uygulanan yeni yöntemle soruna çözüm bulunuyor.Abone ol

İzmir Özel Kent Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Emel Avcuoğulları, kadınların azımsanmayacak bölümünde üreme organı bozukluğu gözlendiğini söyledi.

Küçük yaştaki kız çocuklarının doğuştan 3 santimetreden küçük olan vajenlerinin ileride sorun oluşturduğunu belirten Avcuoğulları, şunları söyledi:

“Doğuştan kız çocuğunun vajeninde şekil bozukluğu oluyor. Aileler kızlarını, 13-14 yaşına geldiği halde adet görmediği için biz bir günde diş implantı e getiriyor. Biz de önce yumurta var mı ona bakıyoruz. Bir kızda vajen 3 santimetreden az gelişmişse aşağı bölgede ameliyat yeri açıyoruz. Kalın bağırsağın da 10 santimetrelik kısmını alarak vajina yapıyoruz. Tabii bu operasyon sonrasında kızlık zarı olmadığı için ailelere, kızları evlenince sorun çıkmasın diye operasyonu anlatan rapor veriyoruz.”

Kalın bağırsağın birçok işlevi bulunduğunu belirten Avcuoğulları, kalın bağırsaktan yemek borusu, mide, ince bağırsaktan ise idrar torbası yaptıklarını ifade etti.

MERT MELİSA OLDU

Bazı çocukların doğuştan çift cinsiyetli olduklarını dile getiren Opr. Dr. Avcuoğulları, bu çocukların aslında hangi cinsiyete sahip olduğunu belirlemek için bir çocuk cerrahı, çocuk psikiyatristi ve çocuk endokrinoloji uzmanının karar verdiğini, yapılan kromozom testi sonrasında çocuğun cinsiyetine göre cinsel organ yaptıklarını ifade etti.

Bazı ailelerin çocuğun erkek olmasını istediğini, ancak çocuğun büyümeye başlamasıyla birlikte göğüslerinin de büyüdüğünü anlatan Opr. Dr. Avcuoğulları, şunları söyledi:

“Çocuğa erken tanı konulması çok önemli. Çünkü yaş ilerledikten sonra penis yapmak çok zor. Eğer erkek ağırlıklı yanı varsa kadınlık organı küçültülüyor, kadın yönü varsa bu yönde operasyon yapılıyor. Aslında erkek gibi görünen ama kız olanlar oluyor. Daha önce çalıştığım bir kurumda, komisyondan 'erkek' olarak rapor verilen Okan isimli hasta büyüyünce erkeklere aşık olmaya başladı. Yine ailenin erkek olduğunu söylediği ve Mert ismini verdiği bir çocuğun kız olduğu anlaşıldı. 6 aylıkken ve 7 yaşında çocuğa cinsel organlarına yönelik iki operasyon yaptık ve çocuğun adı Melisa olarak değişti..”Kategori : SAĞLIK