Sigaradan kurtulmanın yolları

Sigaradan kurtulmanın yolları
Sigarayı bırakmak istiyor ama zorlanıyor musunuz. İşte size tiyakilikten kurtulmanın basit ve pratik yolları..Abone ol

İlk iş bırakma gününe karar verilmeli. Aile ve yakın çevrenin psikolojik ve sosyal olarak destek olmasının bırakma eyleminin sürmesindeki etkisi unutulmamalı.

Sigarayı bırakmaya karar veren kişi kendisini ödüllendirmeli. En önemli unsurlardan bazıları ise evdeki sigara, çakmak ve küllük gibi nesne karin estetigi fiyatlari ler atılmalı ya da gözden uzaklaştırılmalı.

Sigarayı bırakmak isteyenler birkaç gün sigara içme davranışlarını takip etmeleri gerekir. Sigarayı bıraktıktan sonra içme isteği hissedildiğinde bulunduğunuz yer ve durumu değiştirin. Dikkatinizi başka şeylere yöneltmeye çalışın, yerinizden kalkıp gezinin, meyve suyu ya da su için, bir arkadaşınızla birkaç dakika sohbet edin.

Ellerinizi ve zihninizi meşgul edecek yeni uğraşta bulunun. Kolay ulaşılabilir bir yerde meyve ve sebze bulundurun. Sigara içme isteği duyduğunuzda ağzınızı bunlarla meşgul edin. Böylelikle hem vitamin ihtiyacınızı karşılamış, hem de kilo almayı engellemiş olursunuz. Sigara içme isteği uyandıracak arkadaş çevresi ve ortamlarından bir süre uzak kalmanız bırakma başarısını sürdürmenizde etkili olacaktır.

Düzenli spora başlayın. Kaldırabileceğinizden fazla sorumluluk yüklenmekten kaçının. Günlük işlerinizi yaparken zamanınızı iyi kullanmaya çalışın. İşlerinizi son güne bırakmayın. Sizi strese sokabilecek kişilerden uzak durun ve her olayda mutlu olacak pozitif bir yön arayın. Kendinizi keşfedin, zayıf ve güçlü yönlerinizi gözden geçirin, güçlü olan yanlarınızı öne çıkarın ve bunlarla övünün. Bıraktıktan sonra geçen süre ne olursa olsun bir tek sigara bile içmeyi denemeyinKategori : SAĞLIK