Ayaklarınız sağlığınızı da taşısın

Ayaklarınız sağlığınızı da taşısın
Ayakkabı kadınların güzel görünmenin vazgeçilmezi. Ancak güzel görünmek uğruna sağlığınızdan vazgeçmeyin.Abone ol

Kadınların rağbet ettiği sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabıların ayak sağlığına olumsuz etkileri bulunduğu, topuğu 5 santimetreden yüksek ayakkabı giyilmemesi gerektiği bildirildi.

İlk topuklu ayakkabının Leonardo Da Vinci, ilk sivri meme buyutme  burunlu ayakkabının ise 12. yüzyılda Britanya kralı tarafından, çarpık parmaklarını gizlemek amacıyla tasarlandığı görüşü yaygın olmakla birlikte, zaman içinde sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabılar, kadınların gözdesi haline geldi.

Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç.Dr. Metin Doğan, bu konuda kadınları uyarırken, "Yüksek topuklu ve sivri burunlu ayakkabılar şıktır ama sağlığa zararlıdır" dedi.

Günlük yaşamda çok önemli bir yere sahip olan ayakların, vücudun yükünü taşıdığına işaret eden Doğan, bu modelde ayakkabılar giymenin uzun dönemde ayakta şekil bozukluklarına yol açtığını belirtti.

Yanlış ayakkabı seçimi sonucu oluşan ayak deformitelerinin uzun süreçte oluştuğu gibi, bunların tedavi sürecinin de uzun ve sıkıntılı olduğuna işaret eden Doğan, "Bu yüzden hem ayakkabı seçiminde hem de günlük yaşamda bazı noktalara dikkat etmek gerekir" dedi.

Doğan, topuklu ayakkabı giyme zorunluluğu olanların yanlarında mutlaka topuksuz ayakkabı taşıyıp, zaman zaman bu ayakkabıları giymesini önerdi.Kategori : SAĞLIK