Su rezervi bu yıl yeter mi?

Su rezervi bu yıl yeter mi?
İstanbul Büyükşehir belediye Başkanı Kadir Topbaş, barajlardaki su oranları hakkında açıklamada bulundu.Abone ol

Topbaş, Gaziosmanpaşa'nın Taşoluk, Bolluca, Boğazköy ve Arnavutköy beldelerine doğal gaz verilmesi nedeniyle düzenlenen törende, basın mensuplarının kentin su problemiyle ilgili sorularını yanıtladı.

Bütün dünyada küresel ısınmaya bağlı olarak kuraklık sorunu başladığını, bu yıl Türkiye'nin batı bölgelerinde ciddi bir yağış görülmediğini dile getiren Topbaş, “Bizim su rezervlerimiz yeterli. Ancak yine de suyu dikkatli kullanmak lazım” seo hizmeti diye konuştu.

Topbaş, su kaynaklarıyla ilgili gelecek adına çalışmalar yaptıklarını belirterek, bu çerçevede Meriç'ten İstanbul'a su sağlanmasına yönelik bir düşünce olduğunu ve bu konunun incelendiğini kaydetti.

Daha önce yapılan çalışmalar sonucunda şu anda kentte su problemi bulunmadığını, 2025'lere, 2040'lara kadar kentin su kaynaklarının hazır olduğunu anlatan Topbaş, şunları söyledi:

“Ama hiç yağmur yağmazsa o ayrı bir konu. İdareciler olarak gelecek dönemleri düşünmek durumundayız. Çevreyi iyi kontrol etmeliyiz. Tabii en önemlisi havzaları iyi korumak. İstanbul'un tarım alanları bitti. Havzalar ciddi baskı altında. Belediyelerimizin ve halkımızın, içme suyunu yok edecek olan kötü davranışlardan vazgeçmeleri konusunda duyarlı olması gerekiyor. Havzaların korunmasına yönelik mücadele ediyoruz. Su kaynaklarımızı korumak mecburiyetindeyiz. Göreve geldikten sonra İstanbul'un nüfusu 1 milyon arttı, giderek artıyor. İstanbul'un şu anda kendi kaynakları yeterli. Barajlardaki su seviyesi şu anda yüzde 50'lerde. Bu yılı çıkarır. Onu hesaplıyoruz. Ancak barajların bir sonraki yıla rezervli gitmesi gerekiyor. Şu anda bir problem yok ama gittikçe bu gelecek yılları da tehdit edebilir diye endişe ediyoruz.”

“HERKES BİR ŞEY İSTİYOR”

Bir açıklamasında yöneltilen eleştirilere cevap olarak “Ne istediniz de olmadı?” ifadesini kullandığı hatırlatılan Topbaş, “Bunu ne anlamda söylediniz? Sizden bir talep mi oldu?” sorusu üzerine “Bunun pehlivan tefrikasına dönmesini istemem” yanıtını verdi.

Topbaş, “Bir talep oldu mu?” sorusunu ise “Herkes bir şey istiyor ama Kadir Topbaş haksız bir talebi kimseye vermez” diye yanıtladı..Kategori : GÜNCEL