Türkiyenin geleceği parlak

Türkiyenin geleceği parlak
Devlet Bakanı Tüzmen, Türkiye'nin bu yıl 100 milyar dolar ihracat yapacağını söylediAbone ol

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin bu yıl 100 milyar dolar ihracat yapacağını belirterek, bunun üçte birini, yani yaklaşık 33-34 milyar dolarını Türkiye'nin otomotiv, elektrik-elektronik ve makine imalat sektörünün gerçekleştirmiş olacağını bildirdi.

Bakan Tüz ersağ nedir men, Konya'da bir şirketin 20. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Riksos Otel'de düzenlenen kutlama gecesine katıldı. Tüzmen, burada yaptığı konuşmada, ihracatı 36 milyar dolar düzeyinden 85 milyar dolara getirerek bir takım tereddütleri ortadan kaldırdıklarını söyledi.

Dünyanın 70 ülkesine ihracat yapan Türk firmalarına güvendiklerini belirten Tüzmen, ''Onlarla birlikte ihracatımızı 200 milyar dolara çıkaracağız. Şimdiden bu rakama kendimizi alıştırmaya başladık. Sonuçta hedefimiz biliyorsunuz 2023'te 500 milyar doları geçmek. Ona da emin adımlarla ilerliyoruz'' diye konuştu.

Konya'da otomotiv ve otomotiv yan sanayi kümeleşmesinin çok hızlı bir şekilde ilerlediğini belirten Tüzmen, ''Önümüzdeki dönemde göreceksiniz, bu kümeleşme kendisini çok daha iyi bir şekilde hissettirecek. Şuna dikkat çekmek istiyorum. Bu sene 100 milyar dolar ihracat yapacağız. Bunun üçte birini, yani yaklaşık 33-34 milyar dolarını Türkiye'nin otomotiv, elektrik-elektronik ve makine imalat sektörü gerçekleştirmiş olacaktır. Sadece bu 3 sektör, Türkiye ihracatının üçte birini yapar duruma geldi'' dedi.Kategori : GÜNCEL