60. hükümete ilk eleştiriler

60. hükümete ilk eleştiriler
Başbakan Erdoğan'ın Meclis'te okuduğu 60. hükümet programına eleştiri geldiAbone ol

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Genel Kurulda okunan 60. Hükümetin programını eleştirerek, "Hükümet programı olmaktan çok, bütçe görüşmelerinde yapılan bir konuşmayı çağrıştırıyor" dedi.

Başbakan Erdoğan’ın, 60. Hükümetin programını okumasından sonra TBMM’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, "Hükümet programı olmaktan çok, bütçe görüşmelerinde yapılan bir konu aldatılmak şmayı çağrıştırıyor. Hükümetin, önümüzdeki 5 yıl için ortaya koyduğu ciddi bir iddianın hükümet programında yer almadığını gördük. Geçmişte yapılan uygulamalar uzun uzun anlatılıyor ve bundan sonra da devam edeceği belirtiliyor" diye konuştu.

Bahçeli Pazartesi konuşacak

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Hükümet programı üzerinde değerlendirme yapıp yapmayacağı sorusuna, "Pazartesi günü görüşeceğiz" karşılığını verdi.

DTP Grup Başkanı Ahmet Türk ile DTP yöneticileri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturmanın sorulması üzerine de Bahçeli, "Savcılığın başlatmış olduğu çalışmayı beklemek lazım" dedi.

"İTALYA MODELİ"

DTP Grup Başkanı Ahmet Türk de Hükümet programını değerlendirirken, sosyal refahın olduğu demokratik ülkelerde, milli gelirin adaletli dağılımı üzerinde durulacağını söyledi. İstanbul, Bursa, İzmir, Adana gibi büyükşehirlerde kişi başına 10 bin dolar düşerken, Şırnak, Hakkari, Bitlis gibi illerde 250 dolar pay düştüğünü savunan Türk, bölgeler ve iller arasında bu kadar büyük uçurum olmaması gerektiğini kaydetti.

Türk, "İtalya modeli var. Güney ve Kuzey arasındaki gelişmişlik farklarını ortadan kaldırmak için Güney’e kaynak aktarıldı" diyerek, bu uygulamanın, Türkiye için de örnek alınabileceğini ifade etti.

DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Hükümet programının soyut olduğunu savundu. Kaplan, Kürt sorununun çözümüne yönelik önerilerin yer almaması, askerin sivil otoriteye bağlanmasına ilişkin ifadelerin bulunmamasını gerekçe göstererek, programı eleştirdi.Kategori : POLİTİKA