ABDde yeni başkan adayı

ABDde yeni başkan adayı
Televizyon yıldızı Fred Thompson, başkanlık yarısına gireceğini duyurdu.Abone ol

ABD'de kasım 2008'de yapılacak başkanlık seçimine aday olduğunu daha açıklamadan bile Cumhuriyetçi Partide en iddialı isimler arasında görülen televizyon yıldızı ve eski senatör Fred Thompson, başkanlık yarısına gireceğini resmen duyurdu.

Uzun zaman aday olup olmama konusunda kararsız kalan Thompson, açıklamasında "aldığımız tepkiler, Washington'da ve ülkede siyaseti değiştirme yönünde şansımız oluğu sağlık seo na ilişkin bana güven verdi" dedi.

Thompson'ın, adaylık için resmi işlemlere 6 eylülde başlayacağı ve ardından ilk ön seçimlerin yapılacağı eyaletleri ziyaret edeceği bildirildi.

1994-2003 yılları arasında ABD Senatosunda Tennessee eyaletini temsil eden Thompson, daha senatörlük dönemi sona ermeden çekimlerine başladığı Kanun ve Düzen (Law and Order) adlı polisiye televizyon dizisinde oynadığı New York bölge savcısı rolüyle ülke çapında beğeni kazanmıştı.

Cumhuriyetçi Partideki başkanlık yarısında halen eski New York belediye başkanı Rudy Giuliani ve Massachusetts eyaletinin eski valisi Mitt Romney önde bulunuyor. Thompson'ın da katılmasıyla yarısın üçlü hale dönüşmesi bekleniyor.

İddialı adaylardan Giuliani, ülke çapında genellikle sevilmekle birlikte kürtaj, eşcinsel hakları gibi sosyal konulardaki liberal politikalarından dolayı Cumhuriyetçi Partinin tabanını oluşturan muhafazakarların tepkisini çekiyor. Sağ kitleye hitap eden Romney ise dindar Hristiyan çevrelerin çoğunluğunun "sapkın bir grup" diye suçladığı Mormon mezhebine mensup olmasının dezavantajını yaşıyor.

Bu ortamda, desteklediği gelenekçi politikalar sayesinde muhafazakarların beğenisini toplayan Thompson'ın, Giuliani ve Romney'den sıyrılarak Cumhuriyetçi Partinin başkan adaylığını ele geçirme konusunda kayda değer şansı olduğuna işaret ediliyor.

Rakipleri ve bazı gözlemcilerse Thompson'ı "yüzeysel, popülist, tembel ve gösterişçi" olmakla suçluyor.Kategori : DÜNYA