Dümbüllü ödülleri verildi

Dümbüllü ödülleri verildi
Tiyatronun büyük ustası İsmail Dümbüllü anısına verilen ödüller, sahiplerini buldu.Abone ol

Üsküdar Belediyesi'nce düzenlenen 19. Uluslararası Katibim Kültür ve Sanat Şenliği kapsamında, geleneksel Türk tiyatrosunun büyük ustası İsmail Dümbüllü anısına verilen ödüller, sahiplerini buldu.

Altunizade Kültür Merkezi'ndeki törende konuşan Üsküdar Belediye Başkanı Mehmet Çakır, İsmail Dümbüllü'nün adını doğum yeri olan Üsküdar'da yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktar Deniz kumu mak amacıyla bu programı hazırladıklarını söyledi.

Çakır, "Bu festivalde sanatımıza, sanatçımıza, müziğimize, tiyatromuza ve kısacası toplumumuzun tüm değerlerine sahip çıkmayı hedefledik. Rahmetli İsmail Dümbüllü için geçen sene ilk kez bir program tertiplemiştik. Onun adını yaşatacak bu programı ilerleyen yıllarda devam ettireceğiz" diye konuştu.

İsmail Dümbüllü'nün kızı İpek Çıngay Dümbüllü de babasının 60 yılı aşkın sanat yaşamı boyunca 7'den 70'e herkese örnek olduğunu ifade ederek, "Sanatçı geçinenler, Türk tiyatrosunun simgesi olan kavuğu saygısızca eleştiriyorlar. Eğer bir marifetleri varsa işte meydan; çıksınlar ortaoyunu oynasınlar. Biz de bu marifetlerini takdir edelim" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Dilek Türkan ve saz grubu tarafından kanto ve Türk sanat müziğinden eserler seslendirildi.

Müzik dinletisinden sonra İsmail Dümbüllü Tiyatro Ödülleri sahiplerine verildi. "En İyi Tiyatro Oyunu Ödülü"nü, "Öp Babanın Elini" oyunuyla Gazanfer Özcan-Gönül Ülkü Tiyatrosu adına tiyatro müdürü Sinan Yıldırım, "En İyi Film Ödülü"nü "Dondurmam Gaymak" adına filmin oyuncularından Gülnihal Demir ve Recep Yener, "En İyi Dizi Ödülü"nü de "Köprü" adına dizinin oyuncularından Haldun Boysan aldı.

Törende ayrıca, tiyatro ve sinema camiasının usta isimleri Nejat Uygur, Erol Günaydın, Zihni Göktay ve Müjdat Gezen'e "İsmail Dümbüllü Yaşam Boyu Onur Ödülü" verildi.Kategori : MAGAZİN