KESK Ankaraya yürüyor

KESK Ankaraya yürüyor
Diğerleri pazarlıkta, KESK eylemde... Üyeler yürüyüşe geçti.Abone ol

KESK Danışma Meclisi üyeleri, ''İnsanca yaşam için toplu sözleşmeye yürüyoruz'' sloganı ile İstanbul'dan Ankara'ya yürüyüş başlattı.

Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda, yürüyüşün başlamasından önce konuşan KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul;

''İnsanca yaşam istiyoruz. İstediğimiz, en düşük ücretin, bir kişinin yoksulluk sınırına çıkarılması, yani en düşük ücretin bin 150 YTL olmasını istiyoruz. Kamuda eşit işe eşit ücret istiyoruz. Biz 'kamudaki ücret adaletsizl מעקף קיבה בטורקיה מחיר iği giderilsin' diyoruz. Konut edindirme yardımlarımız iç borçlara ödenen faizlerle nemalandırılarak ödensin diye yürüyoruz. Taleplerimiz sadece ekonomik talepler değil. 'Kamu hizmetlerine yatırım yapılmalıdır, kaynak ayrılmalıdır' diyoruz.''

MEMUR-SEN'İ ELEŞTİRDİ
Memur-Sen ve Kamu-Sen'i de eleştiren Tombul, ''Buradan o masada oturan diğer konfederasyonlara da bir çağrıda bulunmak istiyorum; sizin göreviniz kamu emekçilerinin kazanılmış haklarını masada tartışmaya açmak değildir. Gelin bizim yanımıza, birlikte gücümüzü ortaklaştıralım. Birlikte eylem yapalım. Hükümeti toplu sözleşmeye zorlayalım'' diye konuştu.

URAS'TAN DA DESTEK GELDİ
ÖDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras da yaptığı konuşmada, eski üyesi olduğu KESK'in taleplerinin TBMM'deki sesi olacağını belirtti.

KESK'e başarı dileyen Uras, ''Kamu çalışanlarının, toplu sözleşmeli, grevli sendikal hakkı anayasal bir teminat altına alınana, yani sosyal bir anayasa gerçekleşene, toplumsal haklarımız, ekonomik haklarımız Anayasa'nın olmazsa olmaz bir parçası olana kadar bu mücadele sürecek'' dedi.

HAVA-İŞ SENDİKASI'NA YÜRÜYÜŞ
Grup daha sonra dayanışma amacıyla Hava-İş Sendikası'na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşü durdurmak isteyen polis ekipleriyle grup üyeleri arasında kısa süreli arbede yaşandı.

Ufuk Uras da ''Gelin milletvekili maaşlarını kamu çalışanlarının maaşlarına endeksleyelim. Hodri meydan, insanca yaşayacaksak, hep beraber insanca yaşayalım'' dedi.

İl merkezlerinde yürüyüş gerçekleştirecek grup, 29 Ağustos Çarşamba günü Ankara dışındaki diğer KESK şubelerinden gelecek katılımcılarla Kızılay Meydanı'nda buluşacak.Kategori : ÇALIŞMA HAYATI