Piyasalar uçuşa geçti

Piyasalar uçuşa geçti
Amerikan Fed iskonto faizini indirdi. Piyasalar coştu, dolar geriledi.Abone ol

ABD’deki mortgage piyasasına ilişkin kaygılar nedeniyle günlerdir süren dalgalanma sonrasında, ABD Merkez Bankası’ndan (Fed) beklenen hamle geldi.

Fed, giderek artan kredi sıkışıklığı korkusunu yatıştırmak ve piyasaya daha fazla likidite sağlamak amacıyla iskonto faiz oranını yarım puan düşürerek yüzde 5.75’e indirdi. Fed’den gelen açıklama sonrasında borsalar artıya geçerken, dolar 1,35’e indi.

Finansal koşulların kötüleştiğini bunun ekonomik büyümeyi kısıtlayabileceğini belirten Fed, ekonomiye olumsuz etkileri gidermek için gerektiği kadar hareket etmeye hazır olduğunu vurguladı. Fed, gösterge faizi y ersağ nedir üzde 5.25’te bırakırken, iskonto faizdeki değişikliğin geçici olduğunu açıkladı.

Fed’in açıklamaları sonrasında sabahtan bu yana dalgalı seyrin devam ettiği borsalarda yukarı yönlü hareket yaşandı. Avrupa borsalarında yüzde 3’ün üzerinde yükselişler yaşanırken, İMKB’de de ibre pozitife döndü.

BORSA YENİDEN 46 BİNİN ÜZERİNDE

43 bin 503 puanla güne başlayan Borsa, Amerikan FED'in açıklamasıyla toparlandı. Bir saat içinde yatarımcılar alıma yöneldi. Borsa günü 2.103,56 puan artışla kapadı.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Ulusal 100 Endeksi, günlük bazda ortalama yüzde 4,73 artışla kapandı. Endeks ikinci seansta 1.503,35 puan artarak 46,576,86 puana yükseldi. Hisse senetleri ikinci seansta ortalama yüzde 3,34 değer kazandı. İlk seanstaki 600,21 puanlık artış dikkate alındığında, Borsa endeksi günün tamamında 2.103,56 puan yükseldi.

Hisse senetlerinin günlük ortalama değer artışı yüzde 4,73 oldu.

DOLAR 1,42’DEN DÖNDÜ

Bankalararası piyasada dolar 1,4220’ye kadar çıkarak 14 Mart’tan bu yana en yüksek düzeyi gördü. Ancak daha sonra gerileyen dolar 1,40 YTL’nin altında seyretti. Fed’in iskonto faizindeki indirim kararı sonrasında dolar 1,35 düzeyine kadar geriledi.

‘HER ŞEY GEÇTİ DEMEK İÇİN ERKEN’

Özgür Altuğ (Raymond James Türkiye Başekonomisti): Fed’in kararı bir iki günlük iyimserliği beraberinde getirecek. Asıl sorunu hala çözebilmiş değliz. ABD ve Avrupa’da mortgage işi yapan şirketlerdeki batıkların büyüklüğünü hala bilmiyoruz. Bilmediğimiz bir şeyi fiyatlamak da mümkün değil. Şu andaki volatilite büyüklüğünü bilmediğimiz bir riski fiyatlamaya çalışmaktan kaynaklanıyor. Şimdilik Fed açıklaması piyasaları sakinleştimiş gibi gözüküyor. Perşembe günü Japonya Merkez Bankası’nın yapacağı toplantıda faiz artırım kararı çıkmazsa piyasaların sakinleşmesi bir miktar daha devam edecek. Ama yine de her şey geçti demek için erken. Esas olarak ABD Sermaye Piyasası Kurulu‘nun (SEC) ve Avrupa Komisyonu’nun başlattığı ve sektörlerdeki mortgage riskinin büyüklüğünü hesaplamaya yönelik çalışmaların sonucunu görmek gerekecek.Kategori : EKONOMİ