Dolar yerinden fırladı

Dolar yerinden fırladı
Piyasalardaki fırtına Türkiye'yi de vurdu. Dolar çıktı, borsa rekor düşüşte. Piyasa allak bullak.Abone ol

Global piyasalarda yaşanan tedirginlikle İMKB'de kayıplar yaşanıyor. Dolar da bankalararası piyasada 1.41 YTL'ye dayandı.

İMKB Bileşik Endeksi, 1. Seansı 2.430,33 puanlık kayıpla 45.283,79 puandan kapatıktan sonra 2. Seansta da düşüşe devam etti.

2. Seansa 239,51 puan ve yüzde 0,53'lük düşüşle 45.044,28 puandan başlayan Endeks, hızlı bir düşüşle 43.623,50 puana kadar geriledi. Endeks, gelen sınırlı tepki alımlarıyla bu seviyelerde tutundu. Endeksteki günlük bazda kayıp yüzde 8'in üzerine çıktı.

Seansın ilk 15 dakikası 43.718,32 puandan geçilirken, 2. Seanstaki kayıp 1.565,47 puan ve yüzde 3,46'ya, günlük kayıp ise 3.995,80 puan ve yüzde 8,37'ye ulaştı. Saat 14.20 itibariyle 43.819,40 puan seviyesinde bulunan Bileşik Endeksteki 1. Seansa göre düşüş 1.464,39 puan ve yüzde 3,23 oldu.

Anal şeker hamuru istler dünya borsalarında dün ve bugün şiddetlenen kredi piyasası endişeleriyle gelen büyük düşüşleri izleyen İMKB'de de kayıpların bugün de devam etmesi beklendiğini söylediler

DOLAR 1.40 YTL'Yİ GEÇTİ

Global kredi piyasalarındaki bozulmanın dünya genelinde yarattığı satış dalgasıyla Türkiye'den de büyük çaplı fonların çıkmaya başlaması sonucunda dolar/YTL paritesi düne göre yüzde 4.5 üzerinde yükselerek, 1.40 seviyesini kırdı.

Bu, Mart ayından bu yana en yüksek seviyeye işaret ediyor. Saat 13:40'ta dolar, 1.4060/90 YTL'den işlem görüyordu.

ASYA GENELİNDE BORSALAR DÜŞTÜ

ABD kaynaklı yüksek riskli tutsat (mortgage) krizi ve bunun küresel mali piyasalara olası etkilerinin yarattığı kaygılar, Asya borsalarında değer kaybı yaşanmasına neden oluyor.

Tokyo Borsasında Nikkei Endeksi, düne göre günü yüzde 2 kayıpla
kapatırken, Güney Kore Borsası yüzde 6,9 düşerek Mayıs ayından bu yana en düşük seviyesine geldi.

Hong Kong'ta Hang Seng Endeksi yüzde 3,7, Yeni Zelanda NZX-50 Endeksi yüzde 1,2, Avustralya S&P/ASX200 Endeksi ise yüzde 1,3 oranında değer kaybetti.

Filipinler Borsası günü yüzde 6 kayıpla kapatırken, Endonezya'da
borsanın kaybı yüzde 6'dan da fazla oldu. Tayvan Borsası yüzde 4,6 değer kaybıyla günü tamamladı. Açılışın hemen ardından Singapur'da borsa yüzde 3,7, Hindistan'da yüzde 4 düştü.Avrupa borsaları global kredi kaygıları ile sert kayıplar yaşanıyor.

YTL'DEN DÖVİZE GEÇİŞ VAR

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, dövizdeki yükselişle ilgili olarak, ''yabancılarda YTL'den dövize geçiş var, yerliler bu yükselişi satış fırsatı olarak kullanıyor'' dedi.

Yıldırımtürk, dövizdeki hareketliliğin tamamen dış piyasalardan kaynaklandığını söyledi.Yıldırımtürk, ''Dün ABD piyasaları bozulunca bizde de yansımaları Borsada görüldü. Yoğun satışların olduğu seans yaşadık'' dedi.

Günün ikinci yarısında ABD'den gelecek haberlerle borsaya tepki alımlarının gelebileceğini, dün akşam saatlerinde nasıl düzelme olduysa bugün de yeni bir haberle düzelme görülebileceğini ifade eden Yıldırımtürk, ''Ama bu normale döndü anlamına gelmiyor. Her an yeni bir haberle piyasalarda bozulma olabilir, dalganın boyu uzayarak devam edebilir. Ay sonuna kadar sürecin devam edeceğini düşünüyorum'' diye konuştu.

Yabancılarda YTL'den dövize doğru geçiş olduğunu söyleyen Yıldırımtürk, yerlilerin ise bu yükselişi satış fırsatı olarak kullandıklarını belirtti.
Yıldırımtürk, ''Şu anda burada döviz alan yok. Özellikle döviz büfeleri çevreden topladıkları dövizleri bankalara satmakla meşguller'' dedi.Borsadan çıkanların hepsinin dövize kaydığını söylemenin de yanlış olacağını ifade eden Yıldırımtürk, yüksek faizden istifade etmek isteyenlerin de buraya yöneldiğini belirtti.Kategori : EKONOMİ