Çocuklar sigara tehdidinde

Çocuklar sigara tehdidinde
Türkiye'de çocukların yüzde 75'i çevresel sigara dumanına maruz kalıyor...Abone ol

Dünya genelinde yaklaşık 700 milyon çocuğun aile ortamında pasif içici olduğu, Türkiye'deki çocukların ise yüzde 75'inin çevresel sigara dumanına maruz kaldığı belirlendi.

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Adana Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlha gastrix botox turkey n Tuncer, yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Teşkilatının, çevresel sigara dumanını en önemli halk sağlığı sorunlarından biri olarak belirlediğini söyledi.

Sigara tehdidini en aza indirmek amacıyla ülke yöneticilerinin kapsamlı çalışmalar yapması gerektiğini anlatan Tuncer, 1999 ve 2005 yılları arasında Dünya Sağlık Teşkilatı tarafından yapılan çalışmada, 13-15 yaş gençlerin ve çocukların evde içilen sigara nedeniyle pasif içici olduğunun saptandığını bildirdi.

Dünya genelinde yaklaşık 700 milyon çocuğun aile ortamında pasif içici olduğu, Türkiye'deki çocukların ise yüzde 75'inin çevresel sigara dumanına maruz kaldığının belirlendiğine dikkati çeken Tuncer, şöyle konuştu:

''Yapılan araştırmalarda evde sigara dumanına maruz kalan çocukların idrar kotinin düzeyi, dumana maruz kalmayanlara göre yüksek bulundu. Pasif içicilerin kanındaki karbon monoksitin pasif içici olmayanlara göre 5 kat, katran ve nikotinin 3 kat, penzpirenin 4 kat ve amonyağın 46 kat daha yüksek oranda olduğu saptandı.

ETKİLERİ
Tuncer, pasif sigara içimine maruz kalan çocuklardaki erken etkilerin, gözlerinde yanma, baş ve boğaz ağrısı, bulantı, kusma, görme bozuklukları, astım, akciğer fonksiyon testlerinde bozulma ve kroner kan akımında azalmalar olarak sıralandığını söyledi.Kategori : SAĞLIK