Kilo verirken bunlara dikkat

Kilo verirken bunlara dikkat
Sihirli diyetlere kananlar dikkat. Atacağınız yanlış bir adım pahalıya patlayabilir. İşte en sağlıklı zayıflama..Abone ol

Ege Üniversitesi (EÜ) Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Diyet Uzmanı Canan Değirmenci, kilo verme konusunda insanların aceleci olmaması gerektiğini, bir haftada yarım-bir kilo vererek zayıflamanın en sağlıklı v meme kucultme e ideal olduğunu söyledi.

Açıklamada, beslenmenin hiçbir zaman “karın doyurma” anlamına gelmediğini kaydeden Değirmenci, “Beslenme, büyüme, yaşamın sürdürülmesi ve sağlığın korunması için besin ögelerinin yeterli ve dengeli olarak alınmasıdır” ifadesini kullandı.

“Tek bir besin içeren yani halk arasında sihirli diyet olarak adlandırılan diyetler ‘karpuz, patates diyeti gibi’ sağlıklı ve yeterli beslenmek için gereken besin ögelerini sağlayamazlar. Çeşitlilikten uzak ve monotondurlar. Çok düşük kalorili diyetler sağlıklı ve dengeli beslenmeyi engeller. Ayrıca vücudun temel metabolizma ihtiyacını karşılayamadığı için ölüm riski vardır. Kilo verme konusunda aceleci olmayın. Bir haftada yarım-bir kilo vererek zayıflamak en sağlıklı ve ideal olanıdır. Bu hızda verilen kiloların tekrar geri alınma riski azdır.”

Beslenme konusunda yapılan hatalardan birinin de gün boyunca yeterli su içilmemesi olduğunu dile getiren Değirmenci, günlük alınan su miktarının azalması halinde vücutta depolanan yağ miktarının arttığına dikkati çekti.Kategori : SAĞLIK