Su artık donmayacak

Su artık donmayacak
Bilimde son nokta yine Japonardan. İşte suyun donmasını önleyen keşif;Abone ol

Japon bilim adamlarının yaptığı çalışmalar sonucu suyun donmasını önleyen bir maddeyi keşfedildi.

Japonya Kyodo haber ajansının haberine göre, Japon bilim adamları bitki pigmentleri üzerinde yaptıkları çalışm Автоматическая соковыжималка для апельсинов alar sırasında suyun eksi 10 derecede bile donmasını engelleyen bir madde keşfettiler. Söz konusu maddenin etkili olması için içerisine konulduğu suyun yüzde 0,01'i kadar olması yeterli.

SOĞUĞA DAYANIKLI BİTKİLERİ İNCELEDİLER

Japonya Hokkaido Üniversitesi'nden konuyla ilgili açıklama yapan uzmanlar, sıcaklık sıfırın altına düştükten sonra suyun içinde buz çekirdekçiklerinin oluşmaya başladığını, bir süre sonra bunların kristalleşerek buzlanma meydana geldiğini belirttiler. Bunun üzerine soğuk iklimlerde yaşayan bitki türlerini mercek altına aldıklarını açıklayan uzmanlar, 'Kaempferol-7-O-glucoside' adlı madde sayesinde soğuk iklim bitkilerinin donmaktan kurtulduğunu keşfettiklerini kaydettiler.

Bu önemli maddenin keşfinin bitkilerin aşılanmasında kullanılan kısımlarının soğuk ortamlarda muhafaza edilmesi süresini büyük oranda uzatacağı belirtiliyor.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ