Otomobilin dünya zirvesi

Otomobilin dünya zirvesi
Otomobil dünyasının nabzı Cenevre'de atıyor. Oto fuarına damgasını vuran araçlar çevreci tasarımlar oldu.Abone ol

77’nci kez kapılarını otomobil meraklılarına açan Cenevre Otomobil Fuarı’na 80 ülkeden 244 firma katılıyor. Bugün açılan fuar 18 Mart'a kadar otomobil tutkunlarını ağırlayacak. 80 ülkeden 244 firmanın 250 modelini sergilediği fuarda, yeni modellerin yanı sıra sıradışı konsept modeller de yer alıyor...

Clio Wagon’un konseptine Bursa’da son nokta kondu

Oyak Renault bir ilke imza attı. 100 milyon euro yatırımla 2008’den itibaren üretilmeye başlanacak Clio Wagon’un konseptini Bursalı mühendisler gerçekleştirdi ve araç ilk kez 77. Cenevre Otomobil Fuarı’nda dünyaya gösterildi. Renault’nun Fransa’daki tasarım merkezi Technocentre’da ilk çizg türkiye'de saç ekimi ileri ortaya çıkan, daha sonra çamur ve tahtadan kalıbı üretilen Clio Wagon Consept’in son şekli ise Türkiye’de verildi.

Adapazarlı Toyota Auris Cenevre'de

30 ülkeden 1000’e yakın markanın katıldığı Cenevre Otomobil Fuarı’nda Türkiye’yi Toyota Adapazarı tesislerinde üretilen Auris temsil etti. 5 kapılı hatcbcak modeli daha önce sergilenen Auris’in 3 kapı versiyonu ilk kez Cenevre’de gün yüzüne çıktı. Yeni Auris, mayıstan sonra Türkiye’de satılacak.

Çevreci otolar vitrine çıktı

77. Cenevre Otomobil Fuarı’nın en belirgin yanı çevrecilik olacak. Küresel ısınmanın dünyanın gündemine oturduğu günümüz koşullarında, otomotiv şirketlerinin de çevreye daha duyarlı, daha az yakıt tüketen, petrol dışı yakıtlarla çalışan motorlara sahip araçlara ağırlık verdiği gözleniyor. Fuarda hemen her firmanın çevreci kaygıları hesaba katan teknolojileri uyguladığı modelleri sergileniyor. 700 bin kişinin gezmesi beklenen fuarda sergilenen çevreci otomobiller arasında, arka koltuklarında çiçek açan araçlar, geri dönüşümlü malzemeden yapılmış karoserli araçlar, bitkisel yakıtlarla çalışan araçlar bulunuyor. Otomotiv şirketleri, 2009 yılında devreye girmesi beklenen yeni egzost emisyon normu euro5’e de hazırlanıyor.

Skoda’dan yeni model atağı

Skoda, Cenevre Motor Show’da Fabia Hatch-back’ in dünya lansmanını gerçekleştirdi. Yeni dizayn ve dinamik hatları ile yeni Fabia, genç ve dinamik müşteri kitlesini de etkilemeyi umuyor. Yeni Fabia’nın 4’ü benzinli 3’ü dizel olmak üzere 60-105 beygir arasında 7 farklı motor seçeneği bulunuyor. Yeni Fabia’nın yanı sıra Skoda, Cenevre de S2000 modelini de sundu. Bu konsept araç, Skoda’nın motor sporlarına yöneleceğinin bir göstergesi sayılabilir.

Hyundai’den Avrupa’ya özel

Hyundai Motor Company, 77’ncisi düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı’nda, Avrupa pazarı için özel olarak geliştirilen C-segmentindeki yeni hatchback otomobili ‘Hyundai i30’un dünya tanıtımını gerçekleştirdi. Hyundai’nin bugüne kadarki en önemli modellerinden biri olan i30, 2006 yılındaki Paris Otomobil Fuarı’nda sergilenen Arnejs konsept aracının seri üretimi oldu. i30, akıcı kıvrımları, güçlü çizgisi ve uzun dingil mesafesiyle çok yönlü kullanıma hitap eden duruşunu ön plana çıkarıyor. Hyundai i30, üç benzinli ve üç dizel motor seçeneğine sahip.//Kategori : GÜNCEL