Banka özelleştirmeleri tehlikede

Banka özelleştirmeleri tehlikede
CHP'liler, kamu bankalarının özelleştirilme süresini uzatan yasanın ilgili maddesinin iptali Anayasa mahkemesine başvurdu.Abone ol

CHP'liler, kamu bankalarının özelleştirilme süresini 2005 yılından 2010 yılına uzatan yasanın ilgili maddesinin iptali ve yür halı yıkama programı ürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdular.

CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç ve İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi'ne dava dilekçesini sundu.

Koç, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, 5572 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Emlak Bankası Anonim Şirketi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un iptalini istedikleri 1. maddesinin, Halkbank'ın blok satışının önündeki engelleri kaldırmaya yönelik bir düzenleme olduğunu söyledi.

Özel bankaların kendi çıkarlarına göre, kamu bankalarının kamu yarar ve çıkarına göre çalıştığını anlatan Koç, bu çelişkinin kamu bankalarının varlık nedeni olduğunu ifade etti.Kategori : EKONOMİ