Petrolde yüksek ateş

Petrolde yüksek ateş
Petrol fiyatlarında aralıksız devam eden yükseliş yeni haftaya da taşındı.Abone olPetrol fiyatlarında son dönemde aralıksız devam eden yükseliş yeni haftaya da taşındı. Brent tipi petrolün varil fiyatı 78 dolar ile rekor seviyelere yakın seyrederken, Kuzey Denizi'nden sağlanan üretimin azalacağına yönelik endişeler istanbul seo firması fiyatları yukarı çekiyor.

Petroldeki yükselişin temel nedeni olarak arz-talep dengesinin bozulacağı yönündeki tedirginlikler gösteriliyor. Özellikle Ortadoğu'da devam eden savaş ve dünyanın en büyük üreticilerinden olan Irak'tan sağlanan petrol miktarındaki düşüş, bu tedirginlikleri besliyor. Bunun yanında diğer petrol üretim merkezlerinden de çeşitli sebeplerle arz kesintisi haberlerinin gelmesi, piyasadaki ateşi yükseltiyor.

Petroldeki yükseliş devam ederken, piyasa genelinde bu trendin süreceği beklentisi ağır basıyor. Arz ile ilgili kaygıların yanında dünya ekonomisinin hızla büyümesi ve bu paralelde artan petrol talebi, fiyat üzerindeki tahminleri yukarı çekiyor. Bu öngörüler piyasadaki kontratlarda da karşılığını buluyor. Petrol piyasasında işlem yapan yatırımcılar, tercihlerini daha çok alım yönünde kullanıyor. Piyasadaki alım-satım kontratları arasındaki fark şu anda yüzde 17 fazlası ile alım tarafında bulunuyor.Kategori : GÜNCEL