DİSKin oyları belli oldu

DİSKin oyları belli oldu
DİSK oylarının hangi partiye gideceğini açıkladı. İşte o parti.Abone ol

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), aday listelerinde "sosyal demokrasinin evrensel ilkelerine uymayan adaylar" olduğunu savunmasına rağmen, Türkiye'nin içinde bulunduğu koşulları göz önüne alarak CHP-DSP işbirliğini destekleme kararı aldı.

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, dün yaptığı yazılı açıklamada son günlerde yaşanan gerilimlerden AKP hükümetini sorumlu tuttu. Türk ekonomisinin AKP döneminde yüzde 33 oranında büyüdüğüne stratejik seo dikkat çeken Çelebi, "Ancak bu büyümenin hormonlu bir büyüme olduğu, yüksek faiz, düşük kur politikası ve borçlanmaya dayandığı, halka yansıyan bir yanının bulunmadığı geniş kesimlerce dillendiriliyor.

'Başarılı' denilerek bize sunulan bu dönemde Türkiye'nin dış borcu 130 milyar dolardan 206 milyar dolara, iç borcu 92 milyar YTL'den 264 milyar YTL'ye yükselmiş" diye konuştu.

İşsizlik sorununun yüzde 20 ile Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine ulaştığını da hatırlatan Çelebi, "Kamu yatırımları dibe vurmuş. Eğitime ve özellikle sağlığa ayrılan pay sürekli düşmüş. Tarımda müthiş bir çöküş var. Tüm bu tablo bize şunu söylüyor, ekonomik anlamda halka yansıyan hiçbir başarı yok. Halkın refah düzeyinde bir artış yok" dedi.

DİSK Yönetim Kurulu'nun 22 Temmuz seçimlerinde "ABD emperyalizminin savaşçı politikaları ile IMF ve Dünya Bankası'nın politikalarını Türkiye'de uygulayan sermaye partilerine oy verilmemesi" kararı aldığını kaydeden Çelebi, "Milletvekili aday listelerinde sol ve sosyal demokrasinin evrensel ilkelerine uymayan adaylar olmasına, seçim bildirgelerindeki kimi eksiklikleri ve doğru bulmadığımız politikaları tespit etmemize karşın, Türkiye'nin içinde bulunduğu koşullar gözetilerek, Cumhuriyet'in temel ilkeleri temelinde seçime birlikte giren CHP-DSP işbirliğinin işçi ve emekçi halkın kimi ekonomik, demokratik ve siyasi taleplerine programında yer vermesi de dikkate alınarak desteklenmesine karar verildi" dedi.

Yönetim Kurulu kararında ayrıca bağımsız sol adayların da desteklenmeleri kararlaştırıldı.
Kategori : POLİTİKA