Petkimi alan Yahudi çıktı

Petkimi alan Yahudi çıktı
Petkim'in arkasındaki sır perdesi aralanıyor. İki patronun biri Yahudi diğeri Ermeni...Abone ol

Petkim’i alan Eurasia Group’un üstündeki sis perdesinin ardında Kazak zengin Alexander Mashkevich çıktı. Kazakistan ekonomisinin dörtte birini kontrol eden, 1 milyar dolarlık kişisel serveti ile Forbes listesinde yer alan Mashkevich aynı zamanda Avrasya Yahudiler Konfederasyonu Başkanı.

Dev grubun bankası da var

İsrail vatandaşı da olan Alexander Mashkevich, zamanın çoğunu İsrail’de geçiriyor, ayda sadece 1 hafta Kazakistan’da kalıyor. Kazak dental dentures turkey istan ekonomisinin dörtte birini yönettiği belirtilen Mashkevich, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in de desteğiyle son dönemde büyük bir güç kazandı. Özellikle ülkeden Çin’e yapılan ihracatta çok büyük bir payı var. Mashkevich, Exxon Mobile’in eski yöneticisi olan ve halen davası süren James Giffen ile yaptığı yatırımlarla da adından söz ettirdi. Eurasia Grubu enerjinin yanı sıra finans ve madencilik alanında faaliyette bulunuyor. Mashkevich’in bankasının ismi ise Euro-Asian Bank...

Bir diğer ortak Ermeni asıllı Rus vatandaşı Ruben Vardanyan

Petkim’in yüzde 51’ini kazanan grubun motor gücü ve finansal omurgası Rus Troyka Dialog Grubu. Rusya’nın önemli yatırım kuruluşlarından biri sayılan Moskova merkezli Troyka Diyalog’un piyasa değeri 3 milyar 700 milyon dolar civarında. Rusya’nın 13 kentinde, ayrıca New York’ta, Londra’da, Kiev’de ve Güney Kıbrıs’ta temsilciliği var.

Troika Diyalog’un kurucusu ve hisselerinin yüzde 65’inin sahibi, Ermeni asıllı Rusya yurttaşı Ruben Vardanyan. 39 yaşındaki Vardanyan, Rusya’nın önde gelen bankacılarından biri. Troika Diyalog’un yanısıra Ursa Bank’ın da sahibi. Yakın zamanlara kadar ülkenin en büyük sigorta şirketlerinden biri olan Rosstrah’ın da sahibiydi.

Troika Diyalog’un 8 kişilik YK içinde Başkan Vardanyan’ın dışında iki Ermeni asıllı üye daha var.

Vardanyan aynı zamanda Ermenistan 2020 Projesi’nin Koordinasyon Komitesi üyesi ve Rusya’daki Ermeni lobisinin etkili isimlerinden biri.

Yalnızca Rus ekonomi dünyasıyla değil, dünya finans çevreleriyle de yakın ilişki içinde olan Vardanyan, Davos Ekonomi Forumu’nun “Geleceğin 100 işadamı” listesinde de yer almıştı.Kategori : GÜNCEL