Barışı bugün toprağa veriyoruz

  • Ana Sayfa
  • Barışı bugün toprağa veriyoruz
Barışı bugün toprağa veriyoruz
Barış'ı bugün toprağa veriyoruz. Sevenleri onu son yolculuğuna uğurlayacak.Abone ol

Uzun saçları, ileriye doğru kararlı bir bakış atan sürmeli gözleriyle, İstiklal Caddesi'nin kalabalığında genç bir erkek yürüyor. Yanından geçen bir grup genç , Barış Akarsu... Hani Akademi Türkiye'nin birincisi!' derken kayboluyor gözden.

Müzik kanallarından birinde bir klip: Fondaki savaş, açlık halleri gözlerinden okunan Afrikalı çocukların görüntüleri önünde şarkısını söylüyor: "Tepede beyaz bir saray/Sarayda soytarı bir kral/Kara haber onun işi sıra kimde/Kanlı resimler ressamı/Sergide insan mezarı/Satılık olan karanlıktır çerçevede..." 2005 Ağutosunda Barışarock'ta aynı şarkıyı, barış işaretleriyle kendisine eşlik eden binlerce insanla birlikte söylüyor.

Önce ailesi, arkadaşları, sonra onu tanıyan tanımayan herkes Barış için dua etti. Kaza yerinde mumlar yakıldı, gözyaşları döküldü.


Şansı onu yar sıra bulucu ı yolda bıraktı
2004'te düzenlenen şarkı yarışması Akademi Türkiye'nin birincisi, sürme gözlü şarkıcı çocuk Barış Akarsu sessizce büyüdü, onu Cem Karaca'ya, Barış Manço'ya benzeten hayranlarını hayal kırıklığına uğratmadan güzel şarkılar söyledi. Babasından öğrendiği Ruhi Su'ları, Cem Karaca'ları, Ahmet Kaya'ları dinledi, dinletti... Röportajlarında, Cem Karaca'nın, Barış Manço'nun vârisi olmak değil, Barış Akarsu olarak anılmak istediğini söylüyordu: "27 yaşındayım ve on yıl sonra 37 yaşında olacağım. Zaman ne gösterir bilmiyorum. Ama şans hep benden yana oldu. 10 yıl sonra da çok iyi bir müzisyen olarak kalmak istiyorum. O şans benimle olsun yeter."
İşçi bir anne-babanın Karadeniz sahillerinde, şarkı söyleyerek büyümüş oğlunun, müziğini geliştirmesine giden yolu popüler bir şarkı yarışmasında başarısını ispat ederek geçti. İki albümünü ve müziğini bilen bilmeyen binlerce genci daha kendisine hayran ettiren bir televizyon dizisini de kolunun altına alıp yürümeye devam etti. Altı gün yaşam mücadelesi verirken, şansı, yanında değildi ne yazık ki. Doğum gününde Bodrum'da arkadaşları Zeynep Koçak ve Nalan Kahraman ile trafik kazası geçirdi. Koçak ile Kahraman kaza anında yaşamını yitirdi. Barış ise arkadaşlarının ve kendisini tanıyan tanımayan milyonlarca insanın dualarına, son albümüne isim olarak seçtiği 'Düşmeden Bulutlara Koşmam Gerek'e inat buralardan ayrıldı. Bulutlara koşup ardında güzel şarkılar bırakmayı seçti.

"Zaman ne gösterir bilmiyorum. Ama şans hep benden yana oldu" diyordu kariyer planlarını anlatırken. Ancak ne yazık ki bu kez şansı yanında değildi. 28. yaşgününü kutlamaya giderken geçirdiği trafik kazasının ardından yaşamını yitiren Akarsu'nun hayranları yasa boğuldu.


Çocukluğunun kentine gömülecek
Çok izlenen bir dizinin yıldızı olmadan çok önce, Anadolu rock takipçilerinin, yardım konserlerinde sahne aldığı lösemili çocukların, 'Başka bir dünyanın mümkün olduğuna inanan' savaş karşıtlarının yıldızı olmuştu. Onu Karadeniz Ereğlisi'ndeki barlardan alıp İstanbul'a getiren yarışmanın en güzel yanının aldığı müzik eğitimi olduğunu söylüyordu.

Ocak 2005'te ilk albümü 'Islak Islak'ı, Ağustos 2006'da 'Düşmeden Bulutlara Koşmak Gerek' adlı ikinci albümü çıkardı.
Kent merkezine 'Dualarımız Barış için' yazılı dev bir poster açılan Amasra'da, çocukluk arkadaşları, her gelişinde uğradığı balıkçı, Barış'ı sekiz yaşından 14'üne kadar büyüttüğünü söyleyen anneannesi, bugün öğle namazından sonra kalkacak cenazeyi karşılamaya hazırlanıyor.

Cenaze programı
Akarsu'nun cenazesinin yarın Bartın Devlet Hastanesi Morgu'ndan alınarak Amasra'daki evine götürüleceğini, daha sonra İskele Camisi'nde kılınacak namazın ardından Amasra Şehir Mezarlığı'nda toprağa verileceğini söylendi.Kategori : GÜNCEL