Mahkemeden tarihi karar

Mahkemeden tarihi karar
Anayasa Mahkemesi Sezer ve CHP'ye 'hayır' dedi. Referandum yapılacak.Abone ol

Anayasa Mahkemesi, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi kararının iptali için Sezer ve CHP’nin yaptığı başvuruyu reddetti.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün tek aday olarak girdiği cumhurbaşkanı seçimini, 367 milletvekili katılmadığı gerekçesiyle iptal eden Anayasa Mahkemesi, bugün tarihi bir karar aldı.

Yüksek Mahkeme, cumhurbaşkanını halkın seçmesini öngören Anayasa değişikliği paketini 5’ mini gastrik bypass ameliyatı e karşı 6 oyla reddetti.

Şekil denetimindeki Anayasa değişikliklerine ilişkin Anayasa Mahkemesi'nin
ancak 3'te 2, yani 7 iptal oyuna karşılık karar verebileceğini ifade eden Kılıç, ''7 iptal oyu çıkmış olsaydı bu paketin yürürlüğü söz konusu olmayacaktı ve iptal edilmiş olacaktı. Oysa şu anda 6 arkadaşımız ret yönünde oy kullandı ve şekil denetimine ilişkin herhangi bir eksikliğin, herhangi bir Anayasa'ya aykırılığın olmadığı sonucuna vardı'' diye konuştu.

Anayasa Mahkemesi’nde gün boyu süren toplantı sonrasında basına açıklama yapan Başkanvekili Haşim Kılıç, Cumhurbaşkanı ile CHP’nin, “5678 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun”un şekil denetimine ilişkin açtıkları iki ayrı davayı birlikte incelediklerini kaydetti.

Kılıç, iki davanın da oy çokluğu ile reddedildiğini, Meclis iç tüzüğüne ilişkin CHP’nin açtığı iptal davasının ise oy birliğiyle yetkisizlikten reddedildiğini bildirdi. Başkanvekili Kılıç, bu durumda referandum sürecinin yürürlükte olduğunu açıkladı.

Bundan sonraki sürecin sorulması üzerine Kılıç, ''Şu anda o bizim dışımızda gelişebilecek bir hadise. Buna herhangi bir cevap vermeyeyim. Bu meclisin kendi takdiridir. Seçimlerden sonra oluşacak olan meclis buna karar verecektir'' yanıtını verdi.

''Bu bir anlamda cumhurbaşkanını halkın seçmesine Anayasa Mahkemesi'nin vize vermesi anlamına mı geliyor?'' sorusuna karşılık Kılıç, ''Şüphesiz, tabii'' dedi.Kategori : POLİTİKA