Hibe anlaşmasında yeni iddialar

  • Ana Sayfa
  • Hibe anlaşmasında yeni iddialar
Hibe anlaşmasında yeni iddialar
CHP'li Öymen, ABD ile imzalanan anlaşma hakkında yeni iddialar ortaya attı.Abone ol

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın bir süre önce, ABD ile Türkiye arasında imzalanan ve Türkiye'nin Kuzey Irak'a girmemesi karşılığında 1 milyar dolar aldığını açıkladığı anlaşmayla ilgili olarak yeni iddialar ortaya attı

"KENDİ BAKANINI YALANLAMIŞTIR"

"Dışışleri Bakanı Abdullah Gül, bir kaç gün önce Kayseri’de yaptığı bir konuşmada, ’bunların hepsi yalandır, aslı yoktur. ABD’yle gizli bir anlaşma yapılacak, böyle bir şey olur mu. ABD’yle anlaşma yaparsak bu Ümraniye Zeytinburnu tabelacı nların hepsi devletin kayıtlarında olur’ diyor. Şimdi devletin kayıtlarında çıkmıştır. Dışişleri Bakanlığı, sayın bakandan 3 gün sonra bir açıklama yaparak, kendi bakanını yalanlamıştır.

Öymen, Dışişleri Bakanlığının, şimdi, "Biz Kuzey Irak’a müdahale etmeyeceğiz diye taahhütte bulunmadık" dediğini dile getirerek, şöyle konuştu: "Ama bunun arkasından söylüyor, ’Amerika, eğer Türkiye Irak’a müdahalede bulunursa, bu yardımı askıya alma, dondurma, yardımın geri kalan kısmını ödememe hakkına sahiptir’ diyor anlaşmaya göre. Yani bu anlaşmada ne yazıyormuş, Dışişlerinin açıklamasından da gayet açık şekilde anlaşılıyor. ’Size bu yardımı yapacağız, 1 milyar dolarlık hibe yardımını yapacağız ama, bu yardım şarta bağlı’ diyor. ’Siz eğer Irak’a askeri müdahalede bulunursanız, bu yardımı askıya alacağız’ diyor. Bundan daha açık bir itirafı olur mu. İşte biz de bunu söyledik zaten."

"İLK DEFA AÇIKLIYORUZ"

Onur Öymen, "Peki bu parayı alsaydık ne yapacaktık acaba biz? Daha bu anlaşma imzalanmadan, 5 Nisan 2003 tarihinde Başbakanlıktan IMF Direktörü Kohler’e bir mektup gönderiliyor. Şimdi bu mektubun 13. maddesinde diyorki ’biz Amerika’dan böyle böyle 1 milyar dolarlık hibe alacağız. Bu hibe krediye çevrilebilir şekildedir. Bu hibeyle, öncelikle borçlarımızı ödeyeceğiz’. Yani yeri de hazır paranın. 1 milyar hibeniz var, borç ödemek için kullanacaksınız. Fakat diyorsunuz ki ’ekonomimiz o kadar iyi gidiyor ki biz borçlarımızı ödemek için bu parayı almıyoruz sizden’... Bu, attan düşen bir binicinin ’ben zaten inecektim’ demesine benziyor."

Öymen, bunun altından kalkılamadığını, bu nedenle anlaşmanın onay için Meclise getirilemediğini savunarak, "Mecliste onaylattıramadıkları için de bu parayı alamadılar. Yoksa bu parayla borç ödemeyi taahhüt etmişlerdir." dedi.Kategori : POLİTİKA