Af Örgütü, Erdoğanı yakacak

Af Örgütü, Erdoğanı yakacak
Af Örgütü'nün, Türkiye'deki işkence konulu raporu dünyada yankı uyandırdı.Abone ol

Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye’de işkenceye başvuran güvenlik güçlerinin cezasız kaldığını öne süren rapor, yurt dışında da yankı buldu.

Financial Times gazetesi, "Rapor, bir genel seçimle karşı karşıya bulunan Erdoğan hükümetini zor durumda bırakacak gibi" bazal diş implantı yorumunu yaptı.

Financial Times "Türkiye, işkenceye başvurmakla suçlanıyor" başlıklı, Vincent Boland imzalı haberinde son Af Örgütü raporunda Türkiye’ye yönelik ağır eleştirilere dikkat çekiliyor. Şimdiye kadar Türkiye İçişleri ve Adalet Bakanlıklarının rapor konusunda bir yorum yapmadıklarını kaydeden gazete, şunları yazdı:

"Ancak (rapor) 22 Temmuz’da bir genel seçimle karşı karşıya bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümetini zor durumda bırakacak gibi. Bakanlar, işkenceye ‘sıfır tölerans’ tutumunu benimsediklerini savunuyor ve son yıllarda cezai adalet sisteminde iyileştirmelerin olduğunda ısrar ediyorlar. AF Örgütü’nün iyileştirmeleri olduğunu, göz altındaki işkence olaylarının azaldığını kabul ettiğini kaydeden gazete, şöyle devam etti:

"Ancak rapor, Türkiye’nin 1980 askeri darbesinden sonra ve 1980 ve 1990 yıllarındaki Kürt ayrılıkçılarına karşın verilen savaş sırasında gözaltındaki zanlılara sistematik işkence uygulanmasından kaynaklanan şöhretten kurtulması için hala çok mesafe alması gerektiğini ima ediyor."Kategori : DÜNYA