Nane kısırlığa mı yol açıyor?

  • Ana Sayfa
  • Nane kısırlığa mı yol açıyor?
Nane kısırlığa mı yol açıyor?
Isparta ve çevresinde kaynatılarak içilen nanenin gebeliğin oluşumunu olumsuz etkilediği ortaya çıktı.Abone ol

Süleyman Demirel Üniversitesinde (SDÜ) yapılan bir araştırma Isparta ve çevresinde kaynatılarak içilen nanenin gebeliğin oluşumunu olumsuz etkilediğini ortaya koydu. SDÜ Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tamer Mungan, Isparta'da kaynatılarak tüketil seo nedir en nanenin (Mentha Spicata Labiatea) üreme sağlığına etkisini araştırdıklarını bildirdi. Mungan, araştırmanın sonucuna göre nanenin, çay gibi kaynatılarak sıklıkla tüketilmesi durumunda gebeliğin gelişimini olumsuz etkilediğinin ortaya çıkarıldığını belirtti.

RAHİM İÇİ ZARINI TAHRİP EDİYOR
Önce farelerde, sonra da insanlarda Isparta ve çevresinde çay gibi kaynatılarak tüketilen nanenin, rahim içi zarı (endometrium) üzerindeki etkilerini araştırdıklarını ifade eden Mungan, sıklıkla tüketilen nane çayının rahim içi zarındaki hücreleri tahrip ettiğini, bunun da gebelik olasılığını azalttığını tespit ettiklerini söyledi.

Halkın bitkileri bilinçsiz tüketiminin insan sağlığına etkilerini ortaya koymak için yaptıkları araştırmaya patoloji ve biyokimya bölümlerinin de destek verdiğini belirten Prof. Dr. Mungan, sonucun yılda 10 sayısı çıkan ünlü bilim dergisi Toxicology and Industrial Health de de yayınlandığını kaydetti. Böyle bir çalışmanın ilk kez yayınlandığına dikkati çeken Prof. Dr. Mungan, yurt dışındaki birçok araştırmacının kendilerini tebrik ettiğini ifade etti. Prof. Dr. Mungan, bitkilerle ilgili araştırmalarının devam edeceğini sözlerine ekledi.Kategori : SAĞLIK