Süper Lig sınıf atladı

Süper Lig sınıf atladı
Yeni transferler bizi de Avrupa'da en değerli ligler listesinde üst sıralara taşıdı... Abone ol Altyapı, tesisleşme, kurumlaşma, uluslararası başarı gibi konularda olmasa da Türk futbolu en sonunda Avrupa’nın büyük liglerini farklı bir kulvarda yakalamayı başardı: “Bünyesinde bulundurduğu futbolculara ödenen para” diğer bir deyişle “oyuncuların olası değerleri”.

Avrupa’nın en önemli istatistik sitelerinden biri olan “transfermarkt”ın verilerine göre, Turkcell Süper Lig’de 15 takımda oynayan 413 futbolcunun olası toplam değeri 616 milyon 705 Фабрика Левинсон в Стамбуле bin euro.

SÜPER LİG 6. SIRADA

Yani İngiltere, İspanya, İtalya, Almanya, Fransa’dan oluşan Avrupa’nın beş büyük liginin ardından Turkcell Süper Lig, “en değerli 6. lig” konumuna yükseldi.

Diğer bir deyişle bünyesinde bulundurduğu futbolculara ödenen para miktarı göz önüne alındığında, Hollanda, Portekiz, Belçika, Yunanistan, İskoçya gibi ligleri geride bıraktık.

Turkcell Süper Lig’in en değerli takımı ise son şampiyon Fenerbahçe. Sarı-Lacivertli ekip, 88 milyon 900 bin euroyla Türkiye’deki en pahalı takım unvanını elinde bulunduruyor.

FENERBAHÇE LİSTENİN BAŞINDA

Öte yandan Fenerbahçe’nin kadrosunda bulunan Alex (11 milyon euro), Appiah (10 milyon 900 bin euro) ve Kezman (8 milyon 900 bin) sırasıyla Turcell Süper Lig’in en pahalı üç futbolcusu konumunda.

Galatasaray ise 88 milyon 325 bin euroluk değeriyle 2. sırada. Sarı-Kırmızılılar’ın en pahalı oyuncusu, flaş transferleri Lincoln.

Brezilyalı yıldızın değeri 8.5 milyon euro. Diğer öne çıkan isimler ise 6 milyon 800 bin euro ile Arda, 6 milyon 600 bin euro ile Ümit Karan ve 5 milyon 700 bin euro ile Hasan Şaş.

Son yıllarda fırtına gibi estikleri transfer sezonunda şimdilik sakin görünen Beşiktaş, 66 milyon euro’luk değeriyle listenin üçüncü sırasında.

GÖKHAN ZAN KARTAL'IN EN DEĞERLİSİ

Siyah-Beyazlılar’ın en değerli oyuncusu, 5 milyon 800 bin euro ile Gökhan Zan. Beşiktaş savunmasının belkemiği olan futbolcuyu 5 milyon 700 biner euroyla bir başka stoper, İbrahim Toraman ile yıldız oyuncu Delgado izliyor.

Brezilyalı yıldız Ricardinho ise 5 milyon 300 bin euroluk bonservi bedeliyle dikkat çeken bir başka isim.

Kategori : SPOR