Türkiye ABDye taahhüt verdi mi?

  • Ana Sayfa
  • Türkiye ABDye taahhüt verdi mi?
Türkiye ABDye taahhüt verdi mi?
Babacan, Baykal'ın müthiş iddiasına yanıt verdi. İşte Babacan'ın iddiası...Abone ol

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Hazine Müsteşarlığında düzenlediği basın toplantısında, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Kuzey Irak'a girilmeyeceğine yönelik gizli bir anlaşma yapıldığı iddialarını yalanladı. ''Sayın Baykal doğru söylemiyor. Türkiye, ABD'ye hiç bir zaman (ben buraya (Irak) girmeyeceğim) taahhüdü vermemiştir'' dedi.

YIL SONUNA KADAR ELEKTRİK VE DOĞAL GAZA ZAM YOK

Yaptığı basın toplantısınd mini gastrik bypass a gazetecilerin sorularını yanıtlayan Babacan, yaşanan kuraklık sebebiyle buğdayda en az artışın bu yıl yapıldığını söyleyince; "bu son düzenlemelerle kamu dengelerinin bozulup bozulmayacağı ve bu çerçevede seçimin ardından zam beklenip beklenmeyeceği" sorusuyla karşılaştı. Babacan bu soru üzerine; Nisan'da yaptığı açıklamayı hatırlatarak, olağanüstü bir gelişme olmadığı sürece, yıl sonuna kadar elektrik ve doğal gaza zam yapılmayacağını açıkladı.

BELEDİYE BORÇLARI VE KDV

Babacan, ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi, 'Belediyelerin borçlarının ertelenmesi, KDV indirimleri ve buğdaya yüksek fiyat verilmesi' gibi son günlerde atılan adımların seçim yatırımı olup olmadığı yönündeki soruyu yanıtladı.

Babacan, KDV indirimlerinin daha önce de yapıldığını, belediye borçlarının
yaz aylarında 3 ay askıya alınması uygulamasının önceki yıl da yapıldığını
belirtirken, yine de bunlara rağmen hedeflerin tutturulduğuna dikkati çekti.

Geçen yıl turizm sektöründeki gerilemeden olumsuz etkilenen turizm
şirketlerinin rahatlaması amacıyla KDV indirimine gidildiğini ifade eden Babacan, seçim yatırımı olsa bunu seçimden önce uygulamaları gerektiğini, ancak bunun böyle olmadığını ve uygulamanın yıl sonundan geçerli olacağını söyledi.

EMEKLİ MAAŞLARI

Emekli maaşlarıyla ilgili daha önce de düzenleme yaptıklarını hatırlatan
Babacan, yüzde 128 oranında asgari ücrete zam yaptıklarını, enflasyonda da hedefi tutturduklarını, son olarak da kamu işçilerine yapılan zam oranının ortalama yüzde 10 olduğunu söyledi.Kategori : POLİTİKA