Japonya atom bombasını yuttu

Japonya atom bombasını yuttu
Japon bakanın ülkesinde bu görüntünün sebebi olan ABD ile ilgili skandal sözleri..Abone ol

Japonya Savunma Bakanı Fumio Kyuma, İkinci Dünya Savaşı sonunda ülkesine atom bombası atmasından dolayı ABD’ye kızgın olmadığını, "bomba atılmasaydı, Japonya’nın Sovyet işgaline uğrayacağını" söyledi.

ATOM BOMBASI KAÇINILMAZDI

Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan bombaların kurbanlarının tepkisini çeken istanbul seo firması Kyuma, başkent Tokyo yakınlarındaki bir üniversitede yaptığı konuşmada, "Nükleer bombalar savaşa son verdi. Bu, kaçınılmazdı. ABD Hiroşima ve Nagazaki’ye Japonya’nın er ya da geç savaşı kaybedeceğini bile bile bomba attı. Ama Amerikalılar, atom bombası atmanın Japonya’nın teslim olmasını hızlandıracağını ve Sovyetler Birliği’nin Japonya’ya savaş ilan etmesini önleyeceğini düşünüyordu. ABD’ye kızgın değilim" dedi.

JAPONYA 15 AĞUSTOS 1945'TE TESLİM OLMUŞTU

Tokyo ile bir tarafsızlık anlaşması imzalayan SSCB, Hiroşima’ya bomba atılmasından iki gün sonra ve Nagazaki’ye bomba atılması arifesinde, 8 Ağustos 1945’te, geç de olsa savaş ilan etmişti. Japonya 15 Ağustos 1945’te teslim olmuş, Amerikan işgali de 13 gün sonra başlamıştı.

Bu gelişmeler olurken Kızıl Ordu Kuril Adaları’nı işgal ve ihlak etmekle yetinmek zorunda kalmıştı. Japonya Savunma Bakanı, "Şans eseri Hokkaido işgal edilmedi. Hokkaido Sovyetler Birliği tarafından işgal edilebilirdi" dedi.

MUHALEFET VE HALK TEPKİLİ

Açık konuşmasıyla tanınan Bakanın bu yorumları, bombalardan kurtulanlar tarafından kurulan derneklerce "skandal" olarak nitelendirildi. Muhalefet de Kyuma’nın görevine layık olmadığını düşünüyor.Kategori : DÜNYA