Kartta şifresiz son gün

Kartta şifresiz son gün
Kredi kartlarında şifre uygulaması yarın zorunlu olacak. Peki şifremi nasıl alacağım diyorsanız...Abone ol

Kredi kartıyla sahtecilik ve dolandırıcılıkla mücadelede teknolojinin üst düzey kullanımı ve dünyadaki "en güvenli" yöntemi olan chip&PIN'in "zorunlu uygulaması" yarın başlayacak, çipli kredi kartlarıyla şifresiz işlem uygulaması da bugün sona erecek.

Yarından itibaren imza ortadan kalkarken, çipli kredi kartı sahipleri, alışverişlerinde zorunlu olarak dört haneli şifrelerini kullanacak.
boyun estetigi fiyatlari >
Öte yandan şifrelerini bilmeyen kart kullanıcılarının bunu öğrenmeleriyle ilgili bir son tarih ise bulunmuyor. Kart sahipleri, istedikleri tarihte bankalarını arayarak şifrelerini öğrenebilecek, Yurtdışından gelen turistlerin chip&PIN uyumlu olmayan kartlarıyla işlemler ise eskiden olduğu gibi manyetik şerit üzerinden yapılacak.

chip&PIN nasıl alınır?

chip&PIN almak için ilgili bankaların çağrı merkezlerini aramak gerekiyor. Çağrı merkezi görevlisinin soruları doğru yanıtlandıktan sonra istenilen şifre alınabiliyor.

Şifreyi korumanın yolları

BKM'den yapılan açıklamada, güvenli alışveriş için şu uyarılarda bulunuldu:

-Şifrenizi (PIN) ve diğer güvenlik bilgilerinizi satış görevlisi de dahil olmak üzere kesinlikle kimseyle paylaşmayın.
-Kredi kartınızı sizden başka kimsenin kullanmasına izin vermeyin.
-Bankanızın şifrenizi posta aracılığıyla göndermesi durumunda, şifrenizi hemen ezberleyin ve şifrenin yazılı olduğu belgeyi hemen yok edin.
-Şifrenizi kesinlikle yazılı olarak saklamayın, kartınızın üzerine yazmayın ya da herhangi bir yere kaydetmeyin.
-Bankanız ya da satış görevlileri sizden hiçbir zaman güvenlik bilgilerinizi ve şifrenizi söylemenizi ya da e-posta yoluyla göndermenizi talep etmeyecektir. Güvenliğiniz için bu tip taleplere yanıt vermeyin.
-Şifrenizin telefon numaranızın bir kısmı, doğum tarihiniz gibi kolay tahmin edilebilir rakamlar olmamasına dikkat edin. 9876 ya da 1234 veya 9999 gibi bilindik sayı dizileri olmamasına özen gösterin.Kategori : GÜNCEL