Fransada 9 PKKlı tutuklandı

Fransada 9 PKKlı tutuklandı
Fransa'da hafta başındaki operasyonlarda gözaltına alınan 9 PKK'lı, bugün tutuklandıAbone ol

Başkent Paris, Bordeaux ve Marsilya'da düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınanların, terör örgütünün Fransa'daki "gençlik kollarına" üye olduğu belirtildi.

Tutuklanarak cezaevine gönderilen 9 kişinin, terör örgütünün, Fransa'daki Türk işyerleri ve derneklerine yöneli Левинсон кожа Стамбул k saldırılarla ilgili açılan soruşturma çerçevesinde yargılanacak.

Gözaltı sırasında, terör örgütü PKK üyelerinin bazılarının suçlarını itiraf ettiği bildirildi.

Fransız polisinin, Türk işyerlerine ve derneklerine yapılan saldırılar sonrasında aldığı DNA örneklerinin ve telefon görüşmelerini dinlenmesinin, tutuklanan kişilerin saldırılarla ilişkisini açıkça ortaya koyduğu belirtiliyor.

Fransız savcının, yaşları 30'un altında olduğu belirtilen zanlılar hakkında, 'terör örgütüne üye olmak', 'patlayıcı madde bulundurmak' ve 'Türk iş yerleri ve derneklerine saldırıda bulunmak' suçlarından dava açtı.

Bu arada, yine aynı operasyonlarda gözaltına alınan 2 kişinin ise daha sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.

Tutuklanan terör örgütü PKK üyeleri, Bordeaux kentinde 2, Marsilya kentindeyse 8 Türk işyeri ve derneğine molotofkokleyli ile saldırı düzenlemekle suçlanıyor.

Fransa, geçen aylarda terör örgütünün Fransa ve Avrupa'daki bazı elebaşılarını "kara para aklamak" suçundan gözaltına almış, daha sonra tutuksuz yargılamak üzere serbest bırakmıştı.

CNNTÜRKKategori : DÜNYA