Uzayda ABD-Rus kavgası

Uzayda ABD-Rus kavgası
İstasyonun Moskova ile bağlantısı kesilince iki ülke birbirine düştü...Abone ol

Uluslararası Uzay İstasyonu ile Moskova'daki uzay kontrol merkezi arasında bağlantının kesilmesi, Ruslarla Amerikalıları birbirine düşürdü.

Rus İtar-Tass ajansının haberine göre, istasyondaki mürettebat açısından yaşamsal önem taşıyan iletişimin kesilmesinden Amerikalıları sorumlu tutan Rus yetkililer, arızanın Amerikalı astronotlar tarafından dü Dachzelt n yerleştirilen yeni uzay panellerinden kaynaklandığını savundu.

Uluslararası Uzay İstasyonu’na modüller yapan Rus Energuia şirketinin sözcüsü İrina Gomenyuk'un verdiği bilgiye göre, Rus uzmanlar, arızanın Atlantis astronotları tarafından yerleştirilen yeni güneş panellerinden kaynaklandığını düşünüyor.

Sözcü, bu yeni ve güçlü enerji kaynağının, istasyondaki Rus ve Amerikan bölümlerinde sistemlerin hassas unsurlarının çalışmasında soruna neden olduğunu söyledi.

Uluslararası Uzay İstasyonu ile Moskova arasında, istasyondaki mürettebat açısından yaşamsal öneme sahip iletişimin bir süreliğine kesilmesi endişe yaratmıştı.

Arıza kısmen giderildi

Uzay istasyonunun yönlendirilmesini, oksijen ve su desteğinin kontrolünüs ağlayan bilgisayarlarda gece boyunca süren arıza ve iletişim kesintisi Rus uzmanlarca bugün kısmen giderilmişti.

NASA'nın uçuş direktörü Holly Ridings, Moskova'daki uçuş kontrol yetkililerinin Uluslararası Uzay İstasyonu ile kısmen iletişimi sağladıklarını, Ru smühendislerin sistemin tam olarak çalışması için çaba sarf ettiklerini belirtmişti.

Rus Uzay Kurumu ve NASA, bilgisayarların neden çöktüğünü hala aydınlatamazken, yetkililer, şimdiye dek görülmeyen bu arızanın muhtemelen elektrik kesintisinden kaynaklandığını düşünüyor.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ