Filistinden ibretlik görüntüler

  • Ana Sayfa
  • Filistinden ibretlik görüntüler
Filistinden ibretlik görüntüler
İsrail bile bunu yapamadı. Filistin'in hali ibretlik! Başkanlık binası yağmalandı. Abone olDün İsmail Haniye hükümetini fesh eden Filistin lideri Mahmud Abbas, Maliye Bakanı Selam Feyyad'ı başbakan olarak atadı. Hamas ise, Gazze'deki devlet başkanlığı binasını ele geçirdi. El Fetih üyeleri Gazze'yi terk ediyor. El Fetih mülklerinin yağmalanmasına son verilmesini isteyen Haniye, Abbas'a diyalog çağrısı yaptı.

Devlet Başkanı Mahmud Abbas, dün Filistin hükümetini lağvetme kararı almış, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde olağanüstü hal ilan etmişti.

Hamas radyosunun haberine göre, Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Gazze kentindeki devlet başkanlığı binası Hamas kuvvetleri tarafından ele geçirildi. Radyo açıklamasında, "Mahmud Abbas'a bağlı El Fetih'in son kalesi de düştü" denildi.

Devlet Baş yuz plastik cerrahisi kanı Abbas'ın halen Batı Şeria'daki Ramallah'da olduğu belirtiliyor. Daha önce, Hamas üyelerinin Gazze'deki devlet başkanlığı binasını kuşattıkları belirtilmişti.


Devlet Başkanı Abbas'ın yatak odasına dahi girdiler. Her taraf didik didik edildi...

Hamas sözcüsü Ebu Obeida, binanın El Fetih yetkililerinin bölgeyi daha önce terketmeleri üzerine herhangi bir çatışma olmaksızın ele geçirildiğini söyledi.

Hamas böylece Gazze Şeridi'ndeki tüm kamu dairelerinde kontrolü ele geçirmiş oldu. 100 kadar El Fetih üyesinin de silahlarıyla birlikte Gazze Şeridi'nden Mısır'a geçtikleri belirtiliyor. Mısır'a sığınan Filistinlilerin, Refah'daki bir kampta kalacakları ifade edildi.


Abbas'ın çalışma ofisini de bastılar. Makamına oturdular...

Hamaslı militan: "Merhaba Condoleezza Rice"

Gazze'nin kontrolünü tamamen ele geçiren Hamas militanları, Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın makamında "at koşturuyor". Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları'ndan bir militan, Abbas'ın masasına oturarak, zaferlerinin tadını çıkardı.


Ahizeyi kaldırarak ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile hayali bir telefon konuşması yapan militan, "Merhaba Condoleezza Rice. Artık Ebu Mazen (Abbas) yok. Benimle muhatap olmak zorundasın" dedi. Hamas militanları, ellerinde kalaşnikoflarla, Abbas'ın makamında birbirlerinin fotoğraflarını da çektirdi.

BÖLGEDEN SICAK GELİŞMELER

* Hamas'ın İzzeddin El Kassam Tugayları, El Fetih'in Gazze'deki Genel Sekreteri ve milletvekili Macid Ebu Şammale'nin de aralarında bulunduğu 5 üst düzey liderini tutukladı. Örgüt, 5 El Fetihlinin sorgulanacağını ve haklarındaki kararın saatler içinde verileceğini duyurdu.

* İsrail yönetimi de Filistin'deki gelişmeleri yakından takip ediyor. İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Hamas ile El Fetih arasındaki çatışmaların İsrail'in işine yaramadığını ,çünkü çatışmaların bir barış anlaşması yapılmasını zora soktuğunu söyledi.

* İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in sözcüsü, Hamas'ın denetimine geçen Gazze Şeridi'ne insani yardımda bulunmaya hazır olduklarını açıkladı.


* İsrail ordusu, dün akşam Hamas'ın eline geçen Gazze Şeridi'ndeki bütün geçiş noktalarının yeni bir emre kadar kapatıldığını açıkladı. Polis sözcüsü, eski kent yakınlarına binlerce polisin yerleştirildiğini ve Haremüşşerif'e 45 yaş üstü erkeklerle 35 yaş üstü kadınların girmesine izin verileceğini açıkladı.


Kategori : DÜNYA