Türkiye İranda petrol arayacak

Türkiye İranda petrol arayacak
Türkiye, İran ile özellikle enerji alanındaki işbirliğini geliştirmeye yönelik önemli adımlar atmaya hazırlanıyor.Abone ol

Birleşmiş Milletler'in uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurması için İran'a tanıdığı 60 günlük süre dün doldu. Beklentiler Güvenlik Konseyi'nin aralık ayında aldığı ekonomik yaptırım Dachzelt offroad kararının genişletilerek uygulanması yönünde. Türkiye ise İran ile özellikle enerji alanındaki işbirliğini geliştirmeye yönelik adımlar atıyor.

Referans Gazetesi'nin haberine göre resmi temaslar için Ankara'ya 2 günlük bir ziyaret düzenleyen İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki'nin Enerji Bakanı Hilmi Güler ile yaptığı görüşmelerde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) yıllardır İran'da petrol ve doğalgaz arama izni almak için yaptığı teklifler de gündeme geldi.

Daily News'a bilgi veren kaynaklar, Tahran yönetiminin yıllardır reddettiği bu girişime sıcak bakmaya başladığı, konunun İran Petrol Bakanı Kazım Veziri Hamaneh'in Ankara'ya 22 Mart'ta yapacağı ziyarette ele alınacağını bildirdi.

Aynı kaynaklar henüz bir uzlaşma sağlandığını söylemek için çok erken olduğunu yalnız İran ve Türkiye tarafından yetkililerin oluşturacağı komitelerde konunun detaylarının ele alınmasının beklendiğini de belirtti.Kategori : GÜNCEL