Kireçlenmeyle başa çıkmak kolay

  • Ana Sayfa
  • Kireçlenmeyle başa çıkmak kolay
Kireçlenmeyle başa çıkmak kolay
Doç. Dr. Murat Bozkurt, kireçlenmeyle başa çıkmanın yollarını anlattı. Önleyebilmek için de ipuçları verdi.Abone ol

Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3’üncü Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği Şefi Doç. Dr. Murat Bozkurt, kireçlenmelerin önlenebilmesi için kilo kontrolünün ve egzersizin şart olduğunu bildirdi.

Murat Bozkurt yaptığı açıklamada, kireçlenmelerin özel mide baypası likle vücutta yük taşıyan eklemlerde önemli bir problem olduğunu belirterek, bu durumun, günlük hayat aktivitesini yavaşlattığını kaydetti.

Hastaların sıklıkla “lifteki kireçlenmeler” nedeniyle doktora başvurduklarını ifade eden Bozkurt, kireçlenmelerin travmatik (menisküs yırtılması, bağ yırtılması gibi) ya da kiloya bağlı olarak ortaya çıktığına işaret etti.

“KARINCALANMA KİREÇLENME BELİRTİSİ OLABİLİR”

Bu nedenle “Öncelikle fazla kilolarınızdan kurtulun” önerisinde bulunan Bozkurt, bunun doktor kontrolünde yapılmasının daha sağlıklı olacağını bildirdi.

Bozkurt diz, bel ve boyun ağrısı çeken vatandaşların, şikayetin başlangıç aşamasında bir doktora başvurmaları gerektiğine işaret ederken, erken tanının şikayetlerin giderilebilmesi için önemli olduğunu bildirdi.

Bozkurt, “Kireçlenmenin azaltılması için son dönemlerde kıkırdak yapısını kuvvetlendiren ilaçlar, tabanlıklar kullanılabiliyor. Hastanın yumuşak dokularında sorun varsa ameliyat gerekiyor. En son aşama ise diz protezleri” derken, kireçlenmenin kuvvet kaybı, karıncalanma ve hissizlik ile kendini belli ettiğini söyledi.Kategori : GÜNCEL