Borsa sert düşüşte, dolar fırladı

Borsa sert düşüşte, dolar fırladı
ABD'de faiz artırımı olasılığının güçlenmesi ve iç piyasada sınır ötesi operasyona yönelik kaygılar piyasaları etkiliyor.Abone olABD’nin 10 yıllık hazine tahvilinin faizinin yüzde 5’in üzerine çıkması, faizlerin yüksek seyrini sürdüreceği beklentisi doğurdu. Bu beklenti tüm dünya piyasalarında satış getirdi. Tüm bu gelişmelere Türkiye’nin Kuzey Irak’a yönelik bir operasyon düzenleyebileceğine yönelik kaygıların eklenmesiyle birlikte borsa düştü, dolar Dachzelt ve faiz yükseldi.

ABD’de faiz artırım ihtimalinin ortaya çıkmasıyla iki gündür 1,32 YTL seviyesinde olan dolar bugün yükseldi. Bankalararası piyasada dolar 1,3650’ye kadar çıkarak 1 Mayıs’tan beri en yüksek seviyeye ulaştı. Dolar gün içinde en düşük 1,3370 YTL’yi gördü.

BORSADA SERT DÜŞÜŞ
Küresel piyasalardaki satış borsada da düşüşe neden oldu. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Ulusal 100 Endeksi, ilk seansta 757 puanlık düşüşle 44 bin 86 puana indi. Hisse senetlerinin değer kaybı yüzde 1.7 olarak gerçekleşti.

İkinci seansın başlamasıyla birlikte borsada satış hızlandı. Endeks 44 binin altına inerken, borsadaki kayıp yüzde 2.5’i aştı.

FAİZ YÜZDE 19’A DAYANDI
Tahvil ve bono piyasasında en çok işlem gören 4 Şubat 2009 vadeli tahvilin bileşik faizi de yüzde 18.70’e kadar yükseldi. Faizlerin yüksek seyredeceğine ilişkin beklentiyle Türk Eurobondlarına da satış geldi. 2030 vadeli Eurobondun faizi 14 baz puan artışla son 6 ayın zirvesine çıktı.

DIŞARIDA DA DOLARA ALIM GELİYOR
Öte yandan Euro/dolar paritesi bugün son iki ayın en düşük düzeyi olan 1,3383’e geriledi. Faiz artışının riskli yatırımlardan çıkışı da gündeme getirmesiyle, fonlama için kullanılan Japon Yeni’nde pozisyonların tersine döndüğü görülüyor. Bunun sonucu olarak, Euro/yen paritesi son bir ayın en düşük düzeyi olan 161,77’ye geriledi.Kategori : EKONOMİ