Aldatmanın 6 nedeni var

Aldatmanın 6 nedeni var
Sadakatsizlik ve ardından gelen aldatma çok farklı nedenlere dayanabiliyor. İşte aldatmanın ardındaki 6 ilginç neden..Abone ol

Sadakatsizlik ve ardından gelen aldatma çok farklı nedenlere dayanabiliyor. Kimileri fark edilmek, kimileri öç almak, kimileri bağlanmamak, kimileri de ayrılmamak için aldatıyor.

Evlilik Dansı’ adlı kitabında kadın-erkek ilişkilerini inceleyen Prof. Dr. Mehmet Sungur, aldatmayı nedenlerine göre ayırdı ve 6 farklı çeşidi olduğunu söyledi.

1) KAPI AÇAN ALDATMA
Bu tip aldatmada taraflardan biri ilişkiyi bitirmek ister. Bunun en iyi yolu ise bir başka kişiyle ilişkiye girmektir. Bir kapı kapanır, başka bir kapı açılır düşüncesinden yola çıkılarak başka ilişkilere doğru kapı açmaya dayanan aldatmadır.

2) ÖÇ ALMA AMACIYLA ALDATMA
Burada ne sebeple olursa olsun bir incinmişlik ve yaralanmışlık vardır. Aldatma da karşı tarafı incitmeyi, üzmeyi ve telaşlandırmayı amaçlar. Nedeni açıklanabilen ve an harika sohbet laşılabilen bir aldatma şeklidir ve kısa süreli yaşanır.

3) FARK EDİLMEK AMACIYLA ALDATMA
Fark edilmek amacıyla aldatanlar üçüncü kişiyle bir cinsellik yaşamayabilir. Eylemi fark edilmeyi ve sorunlara dikkat çekmeyi sağlamak için bir nevi ihtardır. “Bak beni birçok insan fark ediyor, sen de fark et ama fark etmesen de bir şey değişmez, çünkü benim hayatım sen olmadan da pekala çok güzel devam eder” anlayışına dayanır.

4) BAĞLANMAMAK AMACIYLA ALDATMA
Yakınlıktan kaçınmaya yönelik aldatma şeklidir. Burada da hem beraber olunan kişiyle yakınlaşma isteği, hem de korku vardır. Yani aldatan kişi, karşısındakine bağlanmaktan korktuğu için başka insanlarla ilişki yaşar.

5) OPORTÜNİST ALDATMA
Bu genellikle birbirini tanıyan kişiler arasında yaşanır. Mesela bir yurt dışı seyahati sırasında gelişebilir. Aldatmanın nasıl bir şey olduğunu anlamak için deneme amacıyla yapılır.

6) ÜÇ BACAK SENDROMU
Bu aldatma türünde kişi mevcut ilişkisini üçüncü kişi olmadan yürütemez. Çünkü ne tam anlamıyla mutludur, ne de mutsuz ama ilişkisini bitirmek de istemiyordur. Bu durumda ilişkiyi dayanılır kılan bir üçüncüsünün varlığıdır. Üç bacak sendromu denmesinin nedeni ise dengenin iki kişiyle değil, üç kişiyle kurulmasıdır.

EN ÇOK MERAK EDİLEN SORULAR:
Prof. Dr. Mehmet Sungur, aldatmayla ilgili en çok merak edilen soruları da şöyle yanıtladı:

Aldatma mı, sadakatsizlik mi?
Aldatma yerine sadakatsizlik kelimesini kullanmak daha doğrudur. Çünkü sadakatsizlik aldatma amacıyla yapılan bir şey değildir ama aldatma (bu amacı taşımasa da) sadakatsizliği takiben kaçınılmaz olarak ortaya çıkar.

Güvensizliğin tamiri mümkün mü?
Aldatma durumunda eşler çok belirgin güven sorunu yaşar. Güvensizliğin tamiri ve güven duygusunun yeniden gelişmesi zordur ancak bunun için bazı adımlar atılması gerekir. Her iki tarafın da yapması gereken davranışlar vardır. Güvenin yeniden kazanılması ve beraberliğin sürdürülmesi isteniyorsa, bu noktada mutlaka profesyonel bir yardım alınması gerekir. Kurtarılan evlilik yoktur, sürdürülebilen evlilik vardır.

Kadınlar da erkekler kadar aldatır ım?
Erkekler eşlerini ya da sevgililerini, cinsel tercihleri değişmediyse yine bir kadınla aldatır. Toplumda bir grup bekar kadın evli erkekler bir gün eşlerini aldatmak isterlerse gelip kendilerini bulsun diye beklemediklerine göre, kendileri gibi kadınlarla aldatır. Aldatma her iki cinste yaygındır. Aldatmanın son zamanlarda bu kadar çok konuşulmasının nedeni de birçok insanın bunu yaşamasıdır.

Aldatmaya hangi etken zemin hazırlar?
Aldatmanın etkileri ve kişinin aldatmayı tolore etmesi, sadakatsizlik öncesindeki ilişkinin kalitesi ve niteliği ile yakından ilgilidir. Örneğin eşlerden biri “Babam da annemi aldatırdı ama 20 yıl beraber yaşadılar ve mutlu oldular” diye bir bakış açısına sahip olabilir.Kategori : GÜNCEL