DTPnin 3 adayı cezaevinde

DTPnin 3 adayı cezaevinde
DTP seçimlerde destekleyeceği bağımsız adayları basına tanıttı. Şendinli'de adı geçen Seferi Yılmaz da var.Abone olİstanbul'dan aday olacağı belirtilen Sabahat Tuncel ile Mehdi Aslan (İzmir) ve Murat Öztürk (Ağrı) halen cezaevinde tutuklu olduğu belirtildi.

Seçime girmeyeceğini daha önce açıklayan Demokrat Toplum Partisi'nin (DTP), seçimde destekleyeceği bağımsız milletvekili aday adayları basına tanıtıldı. Ankara'da, Swiss Otelde düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan DTP Başkanı Ahmet Türk, ''Türkiye'nin zor bir süreç yaşadığını, bu sürecin zorlu olmasının nedeninin Türkiye'de demokrasi birliğinin bulunmaması ve g chat odaları ücünün oluşmamasından kaynaklandığını'' öne sürdü.

''Biz bu ülkenin yurttaşlarıyız'' diyen Türk, ''Bu ülkede barış, demokrasi, kardeşleşmek istiyoruz. Bağımsız adaylarla seçime girme kararını Ankara'yı, parlamentoyu sorunların çözüm yeri olarak bildiğimiz ve gördüğümüz için aldık. Bu ülkenin demokrasisine katkı sunmak, tabuları yıkmak için bu kararı aldık. Kürt sorununun barışçıl çözümü için çaba gösterdiğimiz, bu niyetimizi, anlayışımızı parlamentoya yansıtmak için bugün buradayız'' dedi.

ADAY ADAYLARININ DURUMU

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Türk, bağımsız aday adayları arasında cezaevinde tutuklu bulunan 3 kişinin de yer aldığının belirtilmesi üzerine, şunları söyledi: ''Arkadaşlarımız adaydır, buna engel bir durum yok. Seçim çalışmalarını arkadaşlarımız başarıyla sürdürecek. Bir arkadaşımızın cezaevinde olması yalnız kalması anlamına gelmiyor. Onu destekleyecek yürekli yüzlerce arkadaşımız var. Onun için çalışacak binlerce insanımız var. Ben inanıyorum ki bu arkadaşlarımız aday olduğunda, bizim diğer arkadaşlarımız o eksikliği hissettirmeyecektir.'' Türk, adaylar arasında hukuki açıdan aday olup olmayacağı sorunlu bulunanlara ilişkin bir soruya ise ''Tabii tedbir aldık. YSK'nin kararından sonra bazı arkadaşlarımız, diğer arkadaşlarımızın yerini dolduracak'' yanıtını verdi.

ADAY ADAYLARI

Aday adayları arasındaki, bombalanan Umut Kitabevinin sahibi Seferi Yılmaz ise ''adaylığını nasıl değerlendirdiğinin'' sorulması üzerine, ''Bunu halk değerlendirecek. Halktan sormanız lazım, bana değil. Merak ediyorsunuz halkın içine girer sorarsınız'' dedi. DTP'nin destekleyeceği bağımsız aday adayları arasında kapatılan DEP milletvekilleri Hatip Dicle, Orhan Doğan ve Selim Sadak da yer alıyor. İstanbul'dan aday olacağı belirtilen Sabahat Tuncel ile Mehdi Aslan (İzmir) ve Murat Öztürk (Ağrı) halen cezaevinde tutuklu olduğu belirtildi.

Kategori : POLİTİKA