Suriyeden PKKya operasyon

Suriyeden PKKya operasyon
PKK'nın çemberi giderek daralıyor. Yıllarca Öcalan'ı koruyan Suriye, Türkiye ile çok gizli bir operasyon düzenledi.Abone ol

Kuzey Irak'ta varlığını sürdüren PKK'ya yönelik olarak ABD ve Irak yönetimi üzerinde baskıları yoğunlaştıran Türkiye, Abdullah Öcalan'ı uzun yıllar himaye etmesi nedeniyle savaşın eşiğine geldiği Suriye ile ilk kez ortak terör operasyonu yaptı. Operasyonda, PKK'nın Suriye sorumlusu "Cudi Halil" kod adlı Sadık Aslan, Suriye'de yakalanarak tutuklandı.

Çok gizli yürütülen ve kamuoyuna açıklanmayan sınırötesi operasyonun ilk aşaması Eylül 2006'da gerçekleştirildi.

İKİ ÜLKE İŞLBİRLİĞ türkiye'de saç ekimi İ YAPTI.
Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığı'nın (İDB) koordinesinde Hatay ve Şanlıurfa Emniyet müdürlüklerinin birlikte yürüttüğü operasyonda, Hatay'ın Amanos dağları kırsalında faaliyetlerini yürüten "Yusuf Ahmet" kod adlı Mustafa Taş yakalandı.

PKK'nın Suriye'deki faaliyetlerini yürüten Aslan'ın yardımcılığını ve Suriye'den Türkiye'ye sızarak Amanos dağlalarında üslenen PKK'lıların kuryeliğini yaptığı belirlenen Taş, sorgusunda çok önemli bilgiler verdi.
Taş, teröristlerin sızmalar sırasında kullandığı yedi ayrı geçiş güzergâhı ile Suriye tarafındaki örgüt üyelerinin kullandığı silah ve mühimmatın gizlendiği depoların yerlerini tek tek anlattı.

İDB de, bu bilgileri Genelkurmay Başkanlığı'na aktardı. Bunun üzerine Suriye ile yapılan Adana Mutabakatı kapsamında Taş'ın verdiği bilgileri içeren özel bir dosya Genelkurmay'ın Şam'daki irtibat görevlisine aktarıldı. Mutabakat kapsamında bazı PKK ve Hizbullah mensuplarını yakalayıp Türkiye'ye iade eden Suriye yönetimi, ilk kez Türkiye ile ortak operasyon çalışması başlattı.


El Muhaberat destek verdi
Suriye güvenlik birimleri, Taş'ın verdiği adreslere baskın yaptı. Suriye Gizli Servisi El Muhaberat'ın da katıldığı baskınlarda Aslan''ın yanı sıra sağ kolu olarak hareket eden "Halit" kod adlı Halit Reşit ve 4 Suriyeli terörist yakalandı.

Operasyonda ayrıca, 15 kilo plastik patlayıcı, 3 mayın, uzun namlulu silahlar ele geçirdi. Suriye güvenlik birimleri, Aslan'ı Suriye'de örgüt adına adam öldürme talimatları verdiği ve sözde vergilendirme adı altında örgüte gelir sağladığı gerekçesiyle yargılamaya başladı. Aslan'ın, özellikle geçen yaz Türkiye'deki bazı bombalama eylemlerinin gerçekleştirilmesini sağladığı öğrenildi.

1998'de iki ülke arasında imzalanan Adana Mutabakatı'na göre Suriye, PKK'ya karşı önlemler alıyor.

MilliyetKategori : GÜNCEL